Vítězství v chorvatských volbách obhájil stávající premiér Plenković | E15.cz

Vítězství v chorvatských volbách obhájil stávající premiér Plenković

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V chorvatských parlamentních volbách zvítězilo podle předběžných výsledků se značným odstupem vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Po sečtení téměř 90 procent hlasů získalo 68 křesel v 151 členném parlamentu. Podle agentury AFP se tak nachází v pohodlné pozici pro vytvoření vlády, která se bude muset vypořádat s ekonomickými dopady koronavirové pandemie. Podle prognóz by se výkon tamního hospodářství mohl snížit až o deset procent.

Řada předvolebních průzkumů naznačovala značně vyrovnaný souboj mezi HDZ a středolevou koalicí vedenou sociálním demokratem Davorem Bernardičem. Strana premiéra Andreje Plenkoviče však nakonec získala slušný náskok nad opozicí, jež zřejmě obsadí 42 křesel. Bernardić již oznámil, že vzhledem k neuspokojivému výsledku odstoupí z vedení své strany.

„Takový výsledek je pro HDZ nejen velkým vítězstvím, ale rovněž vítězstvím, které nás zavazuje,“ řekl Plenković svým spolustraníkům. „Máme za sebou mandát s řadou výzev, ale budoucí výzvy budou ještě větší,“ dodal.

Jelikož HDZ nezískalo nadpoloviční většinu křesel, bude muset uvažovat při vytváření vlády o koaličních partnerech. K dosažení kýžených 76 křesel by se mohlo spojit například s osmi poslanci, kteří zastupují menšiny, či s euroskeptickým Vlasteneckým hnutím (DP) folkového zpěváka Miroslava Skora, které by podle průběžných výsledků mělo v parlamentu získat 15 zástupců.

Předčasné volby v Chorvatsku vyvolal premiér Plenković, když v květnu parlamentu navrhl jeho rozpuštění. Argumentoval nutností čerstvého vládního mandátu pro oživení ekonomiky postižené důsledky koronaviru.

Chorvatsko mělo dosud mírný průběh koronavirové epidemie - nakazilo se tam jen něco přes 3000 lidí a zemřelo 113. V minulých čtrnácti dnech ale země zaznamenala nárůst denního počtu nových případů, teď přibývá každý den zhruba 80 nakažených.

Ekonomika země u Jaderského moře je silně závislá na turismu, který letos kvůli pandemii významně poklesl. Podle prognóz by se výkon tamního hospodářství mohl snížit až o deset procent, což je nejhorší výsledek za několik desetiletí.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video