WHO: Koronavirus je v západní Evropě na ústupu, jinde ale sílí | E15.cz

WHO: Epidemie je v západní Evropě na ústupu, jinde ale sílí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Epidemie nemoci Covid-19 v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu. Nebezpečný trend nárůstu v počtu případů nákazy je naopak patrný ve východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe. Prohlásil to šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bude cesta k vítězství nad koronavirem ještě dlouhá. 

„Většina epidemie v západní Evropě se zdá být stabilní či ustupuje. Znepokojivé trendy vidíme v Africe, ve Střední a Jižní Americe a ve východní Evropě, ačkoli počty (případů nákazy) jsou tam nízké,“ řekl Tedros novinářům na virtuální tiskové konferenci. „Většina zemí je stále v úvodní fázi pandemie,“ dodal.

„Některé (země), které byly pandemií zasaženy v počáteční etapě, nyní zažívají opětovný nárůst případů nákazy,“ uvedl Tedros. „Prvotní zjištění ukazují, že většina světové populace je nadále náchylná k nákaze. To znamená, že epidemie může snadno znovu propuknout.“

Varoval rovněž před tím, aby lidstvo podlehlo pocitu sebeuspokojení ze zvládnutí situace. „Lidé pochopitelně chtějí žít jako předtím (...), ale svět nebude ani se nemůže vrátit k takové podobě, jakou míval. Musí vzniknout 'nová normalita', svět zdravější, bezpečnější a lépe připravený.“

Americký prezident Donald Trump před několika dny oznámil, že Spojené státy pozastaví vyplácení příspěvků Světové zdravotnické organizaci. Podle šéfa Bílého domu organizace nezvládla proti koronaviru včas zasáhnout a straní Číně, kde se nový typ koronaviru koncem loňského roku objevil. „Doufám, že (USA) si zmrazení financování rozmyslí a budou znovu podporovat práci WHO a budou dále zachraňovat životy,“ reagoal na to nyní Tedros. „Doufám, že Spojené státy věří, že jde o důležitou investici, která pomáhá nejen jiným, ale i jim samotným, aby zůstaly v bezpečí,“ dodal.

Podle WHO se celosvětově nakazilo koronavirem bezmála 2,5 milionu lidí a přibližně 169 tisíc lidí s nemocí covid-19 způsobenou koronavirem zemřelo. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii globálně monitoruje, aktuálně uvádí více než 2,6 milionu infikovaných a přes 180 tisíc obětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video