Ze sportovců vydělává nejvíc Ronaldo, hokejisté se do žebříčku nevešli | e15.cz

Ze sportovců vydělává nejvíc Ronaldo, hokejisté se do žebříčku nevešli

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fotbalisté, basketbalisté, tenisté, hráči baseballu nebo amerického fotbalu. Zástupci těchto sportovních disciplín již tradičně okupují vrcholné příčky v žebříčcích sportovců s největšími ročními příjmy. Zdaleka však jejich jmění netvoří pouze platy od klubů, či zisky z turnajů. U mnohých je značně převyšují částky, které obdrží od svých sponzorů.

Pro většinu lidí, kteří se alespoň trochu o sportovní dění zajímají, jistě vítěz žebříčku není překvapením. S poměrně značným náskokem je pomyslným vítězem portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, hráč španělského týmu Real Madrid.

Jednatřicetiletý kanonýr, kterého v minulosti fotbalová asociace FIFA několikrát vyhlásila nejlepším hráčem roku, si jistě na podmínky v Bílém baletu nemůže stěžovat. Smlouva, která potrvá až do roku 2018, mu zajišťuje 50 milionů dolarů ročně. Konečná částka se však může navýšit o bonusy.

Podle Forbesu tak Real Madrid v poslední sezóně poslal rodákovi z ostrova Madeira 56 milionů dolarů (1,3 miliardy korun). To je samo o sobě obrovské množství peněz, které však Ronaldo dokáže navýšit díky spolupráci se sponzory, která je v případě Portugalce obzvlášť efektivní.

Na sociální síti Instagram ho sleduje 76 milionů uživatelů, na Facebooku dokonce více než 115 milionů lidí, také díky tomu ročně za propagaci zboží inkasuje asi 32 miliony dolarů. Především od společností Nike, Tag Heuer nebo výrobce sluchátek Monster.

A nebyla by situace v žebříčku napínavá, kdyby se na druhé pozici nenacházel Ronaldův největší sok. Tím je Lionel Messi, fotbalista z Argentiny, který svůj talent projevuje ve španělské Barceloně. Pětinásobného nejlepšího fotbalistu roku si katalánský tým cení na velmi podobnou částku, jako si v Madridu cení Ronalda.

Včetně bonusů to u Argentince činí 53,4 milionu dolarů, za svým konkurentem však zaostává co do příjmů z reklamy. Messi, sice na sociálních sítích nedosahuje Ronaldovy popularity, i tak je 28 utržených milionů od společností jako Pepsi, Lays nebo Adidas stále obrovská částka.

Nejlépe placení sportovci světa:

Přes pohádkové příjmy však fotbalista nezažívá své šťastné období. Nejdříve v červnu po neproměněné penaltě v dresu národního týmu zhatil šance na vítězství turnaje Copa America, další osobní prohra přišla o necelý měsíc později. Se svým otcem byl španělským soudem odsouzen za daňové úniky, kterých se měl dopustit mezi lety 2007 a 2009.

Pobytu za mřížemi se však pravděpodobně oba vyhnou, dobrovolně státu zaplatili pět milionů eur. Platba kromě nezdaněné částky obsahuje také pokutu, kterou oba uznali. I tak po úspěchu muže, kterému ročně na účtu přistane 81,4 milionu dolarů, zůstává nepříjemná pachuť.

Osoba na třetí pozici žebříčku si jistě v Evropě neužívá tolik popularity, jako v domácích Spojených státech. LeBron James je totiž hrající legendou nejpopulárnější basketbalové ligy NBA. Jednatřicetiletý otec tří dětí reprezentuje tým Cleveland Cavaliers, tedy družstvo, které ho na první pozici draftovalo v roce 2003. Více než dva metry vysoké křídlo patří mezi ty sportovce, kteří vydělají značně víc na svých vedlejších příjmech, než kolik získají jako plat od svého týmu.

Jamesův výplata v minulé sezóně činila více než 23 milionů dolarů, Vedlejší zisky však výslednou částku rapidně navyšují. Dosahují totiž 54 milionů dolarů, které však nezískal pouze od svých sponzorů Coca-Cola, McDonalds, Samsung nebo Nike.

LeBron James vydělává také díky svému působení v zábavním průmyslu, několikrát se v televizi objevil jako moderátor, rovněž si zahrál ve filmech. Vlastní dokonce produkční společnost, která se zabývá výrobou sportovně orientovaných filmů. Nedávno se James svěřil, že by chtěl v budoucnu vlastnit tým NBA. Finanční možnosti mu v tom jistě nebrání. Celkem si za rok vydělá 77,2 milionu dolarů.

Tenista Roger Federer, který se nachází na čtvrté pozici, za nejlepší trojkou lehce zaostává. Za rok si přijde na 67,8 milionu dolarů, obdivuhodné však je, že pouze necelých osm milionů získal za své sportovní výkony. Stal se tak pomyslným vítězem žebříčku sportovců, kteří dokážou vydělat miliony svými vedlejšími příjmy.

Investice do golfistů

Na páté pozici se s 56,2 milionu nachází další basketbalista, Kevin Durant. Do nejvýdělečnější desítky se dostali ještě Novak Djokovic, americký fotbalista Cam Newton, golfisté Phil Mickelson s Jordanem Spiethem a basketbalista Kobe Bryant. Ten však svou kariéru ukončil, takže jeho pozici na desátém místě může převzít pilot formule 1, Brit Lewis Hamilton.

Zajímavým úkazem žebříčku jsou například golfisté, obzvlášť ten nejslavnější. Tiger Woods už zdaleka nepředvádí takové výkony, jako v minulosti, mnozí sponzoři však ve čtyřicetiletém Američanovi vidí perspektivní investici. Spolupráci nepřerušil například Nike, který společně s hodinářským gigantem Rolex a dalšími sponzory golfistovi poskytuje 45 milionů dolarů ročně.

Tato částka je ještě více úctyhodná, když vezmeme v úvahu golfistovy loňské výdělky. Ty jen lehce přesáhly čtvrt milionu dolarů. V podobné situaci je například další hráč golfu, Phil Mickelson, nebo běžec Usain Bolt. Ten se k desetimilionovým ročním příjmům dostal také přes sponzory. Tím největším je oděvní značka Puma.

Zajímavým faktem je, že se v žebříčku neumístil žádný hráč ledního hokeje, tedy jednoho z nejpopulárnějších sportů na severní polokouli. Rovněž se do tabulky dostaly pouze dvě ženy, tenistky Serena Williamsová a Maria Šarapovová, které se umístily na 40. respektive 88. příčce.

Českou verzi tabulky však hokejisté se svými příjmy jasně ovládli. Alespoň co do počtu zástupců. Úplně nejlépe placeným Čechem je Petr Čech, brankář fotbalového Arsenalu, který si přišel na 260 milionů korun. Na druhé pozici je Jaromír Jágr, hokejový matador, jež v současnosti hraje za Floridu.

Obdržel 154 miliony korun, tedy o jedenáct milionů více, než třetí Tomáš Rosický. V minulé sezóně totiž ještě působil v dresu Arsenalu, který jeho dlouholetou službu týmu dokázal finančně ocenit. Zbylých sedm pozic v desítce nejlépe placených českých sportovců okupují už pouze hráči severoamerické NHL.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video