Odchody do důchodu řeší i Čína. Politika jednoho dítěte se nevyplatila | e15.cz

Zvýšit věk odchodu do důchodu plánuje i Čína. Politika jednoho dítěte se nevyplatila

Čína patří ke státům, které mají nejnižší věk odchodu do důchodu na světě
Čína patří ke státům, které mají nejnižší věk odchodu do důchodu na světě
• 
ZDROJ: ČTK
Anežka Čermáková

Anežka Čermáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Čína plánuje zvýšit věk odchodu do důchodu. Chce se tak vyrovnat se stárnoucí populací, což začíná být celosvětový problém. V Číně navíc v minulém roce poprvé za několik desítek let klesl počet obyvatel. Rychle stárnoucí tamní populace způsobuje pokles příjmů státu a dluh vlády se neustále zvyšuje. Vyřešit by to tak měl postupně se zvyšující věk odchodu do důchodu. Informace pochází z čínského státního média Global Times, uvádí agentura Reuters.

„Progresivní, flexibilní a diferencovaná cesta,“ takto popsal nový čínský plán řešící stárnutí populace Ťin Wej-kang, prezident Čínské akademie věd. Znamená to, že odchod do důchodu bude zatím u čínských seniorů posunut pouze o pár měsíců.

„Lidé, kteří se blíží důchodovému věku, budou muset odložit odchod do důchodu jen o několik měsíců,“ uvedl Ťin. „Mladí lidé ale nejspíš budou muset pracovat o několik let déle, nicméně je čeká dlouhé adaptační a přechodné období,“ dodal.

„Nejdůležitějším rysem reformy je umožnit lidem vybrat si, kdy půjdou do důchodu podle okolností a vlastních podmínek,“ řekl Ťin. 

Aby se zabránilo nadměrnému růstu populace, byla v Číně od roku 1985 zavedena takzvaná politika jednoho dítěte. Pravidla se uvolnila až v roce 2015, od srpna 2021 mohou mít Číňané až tři děti. Politika jednoho dítěte však způsobila, že čínská populace klesá a stárne ještě více. Mladí Číňané si navíc nepořizují více dětí i kvůli drahé péči a vzdělávání. Experti OSN predikují, že populace Číny se do roku 2050 sníží o dalších 109 milionů obyvatel.

VIDEO: Ušetříme miliardy. Jurečka hájil ve sněmovně vládní zásah do valorizace důchodů

Video se připravuje ...

Čína přitom patří ke státům, které mají světově nejnižší věk odchodu do důchodu. Pro muže je to 60 let a pro ženy 55 let. Ženy, které pracují v továrnách, dokonce odcházejí do důchodu už v 50 letech. Zvyšování věku zatím Čína formálně neoznámila. 

Li Čchiang, nový premiér země, v pondělí uvedl, že vláda provede přísné studie a analýzy, aby novou politiku uvážlivě zavedla. Vzhledem k tomu, že 1,4miliardová populace Číny klesá a stárne, i kvůli politice, která omezovala páry na jedno dítě, tlak na penzijní rozpočty se zvyšuje. 

Čínská národní zdravotní komise očekává, že kohorta lidí ve věku 60 a více let vzroste do roku 2035 z 280 milionů na více než 400 milionů, což se rovná celé současné populaci Velké Británie a Spojených států dohromady. Očekávaná délka života vzrostla z přibližně 44 let v roce 1960 na 78 let v roce 2021, což je více než ve Spojených státech, a předpokládá se, že do roku 2050 přesáhne 80 let.

Demografové a ekonomové se celosvětově shodují, že důchodový systém, který spoléhá na zmenšující se aktivní pracovní sílu, která vyplácí důchody rostoucímu počtu důchodců, je neudržitelný a je třeba ho reformovat.

Zvyšování věku odchodu do důchodu je palčivou otázkou i v Česku. „Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé ve věku 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech,“ stojí v materiálech ministerstva práce a sociálních věcí. Zatím se však nejedná o schválenou změnu, jde pouze o návrh.

Kalkulačka: Kdy půjdete do důchodu? >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery