Místa, kde se protočí miliardy. Seznamte se s burzami kryptoměn a jejich fungováním

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Bitcoin
Bitcoin
Ilustrační foto
Kryptoměny
Bitcoin
10
Fotogalerie

Kryptoměnové burzy představují stále lukrativnější byznys. Tržby jedné z z těch největších, americké Coinbase, dosáhly za výjimečný rok 2017 miliardy dolarů. Velkých hráčů v oblasti obchodování s bitcoiny a dalšími virtuálními měnami ale existuje více. Seznamte se s jejich přehledem a připomeňte si, jak obchodovat na burze kryptoměn.

Kryptoměnové burzy nejsou jen místem, kde se dají kryptoměny nakupovat, ale kde se dá na současně vydělávat na výkyvech jejich kurzu. Obvykle lze totiž zadávat objednávky dvojího druhu: Limit a Market.

U objednávky Limit vyplníte požadované množství a cenu, za kterou chcete kryptoměnu koupit nebo prodat. Tato objednávka se zařadí do seznamu nabídek a tam čeká, až ji někdo přijme.

Kurz bitcoinu sledujte na aktuálním grafu zde >>>

Tímto způsobem lze spekulovat na pokles či růst kurzu kryptoměn. Netřeba připomínat, že jde v první řadě o vysoce riskantní činnost a řadě spekulantů by se více vyplatilo kryptoměny "jen" držet.

Opatrnější jedinci tak využijí druhý typ objednávky (Market). Ten slouží k rychlému nákupu nebo prodeji. U objednávky se vyplňuje jen požadované množství a systém automaticky ze seznamu nabídek vybere tu nejvýhodnější dostupnou protinabídku, se kterou vaši objednávku spáruje. Za zprostředkování těchto služeb si burzovní společnosti ale účtují poplatky (obvykle desetiny procenta z transakce).

Burzy a směnárny kryptoměn v Česku

Kdo chce nakoupit bitcoin z pohodlí domova či má zájem o držení většího rejstříku kryptoměn, může se k měně dostat prostřednictvím on-line burzy či směnárny kryptoměn jako SimpleCoin.cz, EasyCoin.cz či Coinmate.io.

Ty obecně nabízejí i výhodnější kurzy než bitcoinmaty. Výše uvedené burzy a směnárny jsou dostupné i v českém jazyce, respektive mají účty v českých bankách.

Burzy kryptoměn v zahraničí

Pohodlně lze nakupovat i na zahraničních burzách, rozdíly v prodejní ceně dosahují v porovnání se směnárnou či automatem tisíců korun. Mezi největší tržiště na světě patří Bitfinex, Bittrex, Binance, GDAX či Coinbase, řada Čechů využívá také Kraken.com.

V takovém případě je třeba dobít své konto pomocí europlatby SEPA, Coinbase akceptuje i platební karty, což nákup měn opět zrychluje na řád několika sekund.

Tato burza může řadu uživatelů zaujmout i svou mobilní aplikací, která funguje jednak jako elektronická peněženka, jednak jako aplikace pro nákup kryptoměn.

Ověření totožnosti na burze

Kdo chce na burzách obchodovat s vyššími částkami, musí počítat s ověřením totožnosti. 

Bitcoin a další kryptoměny. Vše o nich čtěte zde >>>

To obvykle probíhá prostřednictvím zaslání naskenovaného dokladu totožnosti. V době vysokého počtu nových registrací u burz se ale takové odbavení může protáhnout na řadu dní až týdnů.

Burza aneb Na co si dát pozor  

Při výběru burzu je třeba zohlednit výše naznačená kritéria, jako je výše poplatků, jazyk uživatelského rozhraní nebo bankovní spojení. Roli hraje také nabídka obchodovatelných kryptoměn

Nehledě na výběr burzy by si ale uživatelé měli dát pozor při přihlašování do svého účtu. Někteří podvodníci si totiž zaregistrovali falešné domény připomínající názvy výše uvedených burz, liší se například v pomlčce či určitém speciálním znaku. Uživatel by se tak měl pokaždé přesvědčit, zda se přihlašuje přes správnou www adresu. V opačném případě akorát odevzdá cenné přihlašovací údaje podvodníkům.