Pražská burza počtvrté v řadě posilovala, dařilo se hlavně bankovním emisím

Burzovní palác, sídlo pražské burzy

Burzovní palác, sídlo pražské burzy Zdroj: E15 Dominik Kučera

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza počtvrté v řadě posílila. Index PX dnes zpevnil o 0,13 procenta na 1615,26 bodu, čímž dále vylepšil své šestnáctileté maximum. K růstu mu pomohly zejména bankovní tituly v čele s Monetou. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Pražská burza se po většinu seance držela v záporném teritoriu, nicméně v závěru se přehoupla do mírného plusu, popsal vývoj dnešního obchodování makléř Fio banky Josef Dudek. Z 11 emisí ovlivňujících index PX sedm uzavřelo obchodování v plusu. Osmý titul, kterým byla energetická skupina ČEZ, stagnoval.

Nejvýrazněji posílily akcie slovenské společnosti Gevorkyan, která se zabývá práškovou metalurgií. Jejich cena stoupla o 3,13 procenta na 264 korun. "Firma dnes oznámila, že vede v pokročilé fázi jednání o akvizici další společnosti, tentokrát v jižní Evropě," poukázal makléř společnosti Wood & Company Lukáš Novotný.

Vzhledem k objemům prodejů měla na vývoj indexu PX větší vliv trojice bankovních titulů. Moneta si polepšila o 1,1 procenta na 110,40 koruny. Cenné papíry skupiny Erste zdražily o 0,72 procenta na 1186,50 koruny. V plusu zakončily obchodování rovněž akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,12 procenta.

Výraznějšímu posílení indexu naopak bránily cenné papíry společnosti Primoco UAV SE či pojišťovny VIG. Akcie výrobce bezpilotních letounů Primoco oslabily o 5,56 procenta na 935 korun za kus. Emise rakouské pojišťovny VIG oslabila o 1,79 procenta na závěrečných 770 korun.

Česká měna se dnes kolem 17:00 obchodovala v kurzu 25,25 Kč/EUR a 23,20 Kč/USD. V porovnání s pátečním podvečerem byla vůči oběma hlavním světovým měnám o jeden haléř slabší. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024