Pražská burza poprvé v týdnu posílila a je opět blízko maximu za víc než 15 let

Burzovní palác, sídlo pražské burzy

Burzovní palác, sídlo pražské burzy Zdroj: E15 Dominik Kučera

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza poprvé v tomto týdnu posílila a vrátila se do blízkosti maxima od poloviny roku 2008. Index PX ve středu vzrostl o 0,53 procenta na 1487,11 bodu. Víc než dvě procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, které dnes obstaraly většinu obchodů. 

„Hlavní index pražské burzy PX se dnes po dvou dnech poklesu celý den pohyboval v plusu a nakonec vzrostl o 0,53 procenta,“ podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Tahounem růstu byly cenné papíry ČEZ, které se zvedly o 2,12 procenta na 844 korun při nejvyšším denním objemu obchodů 283 milionů korun, doplnil makléř Fio banky Josef Dudek.

Trampota upozornil, že akcie ČEZ se obchodovaly silnější až o téměř pět procent, pak ale investoři přistoupili k vybírání rychlých zisků. Za středečním růstem cenných papírů ČEZ i jejich pondělním téměř jednoprocentním posílením může podle Trampoty být jisté uvolnění po oslabování emise od začátku roku a také informace v médiích o možném vyčlenění jaderných aktiv a následném odkupu celé jaderné divize ČEZ včetně projektu nových bloků do rukou státu.

Z bankovních emisí se dnes posunula vzhůru pouze Erste Bank o 0,51 procenta na 991 korun, zbylé dvě stagnovaly. Komerční banka tak zakončila den beze změny na 831 korunách, stejně jako Moneta Money Bank na 102,20 koruny. Akcie pojišťovny VIG přidaly 0,68 procenta na 667,50 koruny.

Cenné papíry zbrojařské firmy Colt CZ si polepšily o 0,65 procenta na 618 korun. „Naopak větším ziskům burzy bránily akcie Kofoly,“ uvedl makléř Wood & Company Lukáš Novotný. Cenné papíry výrobce nápojů ztratily 1,47 procenta na 269 korun.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Pilulka Lékárny

Po odeznění pandemie koronaviru se lékárenský e-shop snaží nakopnout svůj růst.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 17. červenci 2023