Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza posílila, nejvíce rostly akcie bankovních společností

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera
vaj

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza posílila, vzhůru jí pomohly akcie bank Praha 30. března (ČTK) - Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 1,18 procenta na 1336,74 bodu. Vzhůru burze pomohly hlavně akcie bank, ale polepšila si většina hlavních emisí. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z deseti hlavních emisí pražské burzy uzavřelo dnešní obchodování v plusu osm. Právě trojice bankovních emisí si připsala nejvýraznější zisky a zároveň patřila k emisím, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Největší růst zaznamenaly cenné papíry bankovní skupiny Erste, a to o 2,84 procenta na 724,80 koruny. Akcie Moneta Money Bank si polepšily o 1,44 procenta na 84,70 koruny a akcie Komerční banky o 1,42 procenta na 713 korun.

Jedinou emisí, která dnes oslabila, byly cenné papíry zbrojovky Colt CZ. Zlevnily o 1,71 procenta na 575 korun. Akcie lékárenské sítě Pilulka stagnovaly na 605 korunách.

Česká měna dnes opět zpevnila vůči euru i dolaru. Koruna k 17:00 posílila oproti předchozímu závěru k euru o pět haléřů na 23,53 Kč/EUR a k dolaru o 21 haléřů na 21,56 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery