Boeing zvažuje, že výrobu 737 MAX sníží nebo přeruší | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Boeing stojí před velkým rozhodnutím. Výrobu modelu 737 MAX sníží na polovinu, nebo pozastaví

ČTK

Americký výrobce letadel Boeing zvažuje, že sníží na polovinu, případně úplně pozastaví výrobu letadel 737 MAX. Tvrdí to informované zdroje listu The Wall Street Journal a dalších médií. Firma tak reaguje na oznámení, že americký Federální úřad pro letectví do konce tohoto roku neschválí návrat těchto strojů do vzduchu. Provoz letadel Boeing 737 MAX je kvůli dvěma smrtelným nehodám od letošního jara pozastaven.

Správní rada největšího amerického výrobce letadel se v neděli sešla v Chicagu na dvoudenním zasedání. Podle zdroje agentury Reuters by rozhodnutí o výrobních plánech mohla oznámit už dnes.

Odbyt Dodávky Boeingu se v prvních 11 měsících roku snížily na polovinu. Zatímco loni do konce listopadu firma dodala na trh 704 letadel, letos je to 345. O polovinu klesl ve třetím čtvrtletí také čistý zisk firmy. Meziročně se propadl o 51 procent na 1,17 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun). Celkové tržby firmy pak ve čtvrtletí klesly o 21 procent na 19,98 miliardy dolarů.

Společnost čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří zahynuli při nehodách letadel 737 MAX loni v říjnu v Indonésii a letos v březnu v Etiopii. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres.

Největší cestovce na světě se kvůli uzemněným boeingům 737 propadl zisk na polovinu
Mizerný rok pro aerolinky. Zisky srážejí brexit i obchodní válka

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!