Banky kvůli covidu čekají čtyři roky nižších zisků, tvrdí studie McKinsey | e15.cz

Banky kvůli covidu čekají čtyři roky nižších zisků, tvrdí studie McKinsey

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Většinu bank po celém světě mohou vlivem pandemie COVID-19 čekat až čtyři roky nižších zisků. Uvádí to zpráva poradenské společnosti McKinsey & Co. Do roku 2024 si podle ní pandemie vyžádá 2,7 bilionu dolarů (58,8 bilionu korun) rezerv na ztrátové úvěry a banky přijdou o 3,7 bilionu dolarů na tržbách kvůli ekonomickým problémům a nízkým úrokovým sazbám.

Poradenská společnost rovněž předpokládá, že návratnost vlastního kapitálu, což je klíčový ukazatel ziskovosti, globálně klesne na 1,5 procenta z 8,9 procenta v roce 2019. Pokud finanční ústavy nezvýší produktivitu a správu kapitálu, většina se k ziskovosti z loňského roku nevrátí dříve než za pět let, prognózuje McKinsey. Některé banky mohou situaci řešit pomocí fúzí.

Banky čelí rostoucí konkurenci vysoce oceňovaných technologických společností, které mají dostatek zdrojů a mohou zákazníkům nabízet nové produkty za nízkou cenu, poznamenala agentura Reuters.

Společnosti Google, PayPal, Stripe a Square jako příklad takových konkurentů uvedl na úterní investiční konferenci Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase & Co. To je největší a zároveň jedna z nejvýnosnějších bank ve Spojených státech.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery