Koronavirus mění komerční pojištění, některé z nich už hradí i karanténu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Koronavirus mění komerční pojištění, z některých už lze hradit i karanténu, říká šéf asociace pojišťoven

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Část cestovních pojišťoven už kvůli koronaviru zavedla mimořádné podmínky pro své klienty. „Jedna z pojišťoven ke klientům v karanténě přistupuje tak, jako kdyby byli v nemocnici, a proplácí jim denní kompenzaci,“ říká výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek. 

Jakých pojišťoven se nejvíce týká současné dění kolem koronaviru?

Koronavirus se samozřejmě týká každého, tedy i všech pojišťoven. Z komerčních pojišťoven se nejvíce dotkne zřejmě těch, které nabízejí cestovní pojištění, nicméně jsem přesvědčený, že jsou na to zcela připraveny. 

Zároveň se všech pojišťoven týká i nutnost zabezpečit zdraví svých zaměstnanců, například zavedením práce z domu. Pojišťovny ale zároveň podnikly všechna možná opatření, aby i přes tuto situaci zabezpečily své hlavní činnosti, tedy příjem pojistných událostí, výplatu škod a asistenční služby.  

Dají se už odhadnout náklady, které tyto pojišťovny ponesou?

Na hodnocení nákladů je příliš brzy, systémový dopad na pojišťovny nicméně zcela vylučuji. Spekulovat o tom, co to bude stát, ale považuji nyní za neetické. Nyní musí být hlavní prioritou státu veřejné zdraví, přísná restriktivní opatření pro zamezení komunitního šíření a zajištění léčby pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.

Respirátory chybějí v nemocnicích i lékárnách. Kdy a kolik jich bude k dispozici, je s otazníkem

Hradí pojišťovny náklady na hospitalizaci v zahraničí?

Samozřejmě, to je smyslem cestovního pojištění, pokud v zahraničí klienti onemocněli a byli tam i hospitalizováni, mohou využít pojistné plnění z titulu léčebných výloh. Samozřejmě za předpokladu, že na dané místo vyjeli ještě v momentě, kdy to vláda nebo Světová zdravotnická organizace nedoporučovala, nebo to dokonce nezakazovala.

Jak se cestovní pojišťovny stavějí k rušení dovolené?

Podmínky storna zájezdu jsou vždy detailně uvedené v pojistné smlouvě. Storno ale nelze vztahovat na zásah takzvané vyšší moci. Ani pouhá obava z výskytu nemoci v určité oblasti není obecně důvod k uplatnění storna. Cestovní pojištění obecně slouží na zajištění pro případ úrazu nebo újmy na zdraví při cestování, a není tedy z jakého titulu hradit například karanténu, kdy klient není nemocný.

Takže karanténu pojišťovny vůbec nehradí?

To samozřejmě záleží na jednotlivých pojišťovnách, zda nepřistoupí k zavedení mimořádných podmínek pro své klienty. Některé pojišťovny tak už činí.

Ministerstvo financí odloží termín přiznání daní

Co konkrétně zavádějí?

Svým klientům například automaticky prodlužují pojištění léčebných výloh. Jedna z pojišťoven už ke klientům v karanténě přistupuje tak, jako kdyby byli v nemocnici, a proplácí jim denní kompenzaci.

A pokud klient sám vyjede do oblasti, kam vláda nedoporučuje vycestovat?

V takovém případě se jedná o cestu na vlastní nebezpečí a nevzniká nárok na pojistné plnění. Nehledě na to, že nyní už je cestování opatřením vlády zcela znemožněno.

A jak je to s onemocněním na koronavirus v Česku?

V České republice tyto náklady hradí všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kdyby se teoreticky objevil účinný lék, který by byl drahý, jak by se k tomu tyto pojišťovny stavěly, proplácely by jejich aplikaci?

Toto je dotaz na veřejné zdravotní pojišťovny, nikoli na nás jako Českou asociaci pojišťoven, která sdružuje komerční pojišťovny. Jsem ale přesvědčený, že v situaci stavu nouze skutečně nelze léčbu vlastních občanů zvažovat dle ceny léku. Kromě toho se dá očekávat, že masové objemy výroby léku či vakcíny budou tlačit jeho cenu dolů.

To je prostě amatérismus nejhrubšího zrna, říká k nedostatku roušek Kalousek

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!