Aukce ukáže, zda si Slováci sáhnou na ruský plyn | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Aukce ukáže, zda si Slováci sáhnou na ruský plyn

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Provozovatelé tranzitních plynovodů v Česku a na Slovensku budou v březnu dražit nové kapacity na přepravu miliard metrů krychlových plynu z plynovodu Nord Stream II.

Začíná se vyjasňovat, kudy poteče ruský plyn z nového plynovodu Nord Stream II do Rakouska. Týká se to 35 miliard metrů krychlových plynu za rok, což odpovídá čtyřnásobku tuzemské spotřeby.

Jisté je, že plyn by měl směřovat z Německa přes Česko. Teď se zdá, že si z tučného koláče poplatků za přepravu ukousne i Slovensko. To by utrpělo výraznou ztrátu, kdyby ruský Gazprom přestal plyn dodávat přes Ukrajinu a Slovensko a veškerý plyn tlačil do Evropy po dně Baltského moře.

Gazprom čeká rekordní vývoz plynu do Evropy

Český provozovatel tranzitních plynovodů Net4Gas plánuje na začátek března aukci na rezervaci nových přepravních kapacit pro plyn z Nord Stream II. Z podmínek aukce vyplývá, že Net4Gas bude testovat zájem obchodníků o přepravu z Německa na Slovensko. Stejnou aukci uspořádá také slovenský Eustream na kapacitu předávacího bodu na slovensko-české hranici. Pokud bude zájem obchodníků dostatečný, rozhodnou oba operátoři o výstavbě.

V provozu by mělo být nové zařízení po roce 2019. Kapacita předávací stanice na česko-slovenské hranici by se musela rozšířit na dvojnásobek. Dál do Rakouska by vedl plyn již existující slovenský plynovod.

Gazprom podle všeho zvažuje zrušení projektu Nord Stream 2

Strašákem pro slovenský Eustream, jehož většinovým vlastníkem je slovenský stát a menšinovým akcionářem holding EPH, je varianta, že místo přes Slovensko by se miliardy metrů krychlových plynu tlačily úplně novým plynovodem, který by přímo spojil Česko a Rakousko.

Ve svých investičních plánech ho mají jak Net4Gas, tak rakouský Gas Connect. „Žádný nový výstupní bod mezi Českou republikou a Rakouskem nebude v aukci nabízen,“ ubezpečuje mluvčí Net4Gas Zuzana Kučerová. „Náš plán na propojení českého a rakouského trhu se nemění. Jestli se tak stane přímým spojením nebo prostřednictvím slovenské sítě, závisí na poptávce trhu,“ dodává Laura Veits-Pedarnig, mluvčí Gas Connectu.

Budoucí cesta plynu z Nord Stream II se už několik měsíců řeší také na česko-slovenské mezivládní úrovni. „V březnu 2016 byla vytvořena expertní pracovní skupina pro infrastrukturní projekty a jejich dopad na středoevropské trhy se zemním plynem,“ vysvětluje Maroš Stano, mluvčí slovenského ministerstva hospodářství.

Slováci vnímají možný přímý plynovod mezi Českem a Rakouskem jako ohrožení bezpečnosti dodávek v regionu a považují ho za nadbytečný projekt, který by vyřadil ze hry už existující trubky na Slovensku.

EU přiklepla Net4Gas dotaci na plynovod do Polska

Odcházející český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek o propojení Česka a Rakouska jednal jak se slovenským, tak s rakouským ministrem hospodářství. Česko, které nemá majetkový podíl v Net4Gas, může cestu plynu do Rakouska výrazně ovlivnit.

„Ministerstvo by muselo udělit státní autorizaci na výstavbu plynovodu do Rakouska, bez níž není možná stavba jakéhokoli vysokotlakého plynovodu,“ uvádí mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Ruský Gazprom by chtěl postavit Nord Stream II do roku 2019. Dvě třetiny z nově dopravovaného plynu by měly končit v rakouském Baumgartenu. Odtud by putoval přes Rakousko například do Itálie.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!