ČEZ zřejmě obhájí bulharskou licenci, verdikt padne v červnu | E15.cz

ČEZ zřejmě obhájí bulharskou licenci, verdikt padne v červnu

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku
Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
ČEZ je na dobré cestě zachovat si distribuční licenci v Bulharsku. Tvrdí to bulharský ministr energetiky Asenem Vasilevem. Během dosavadních jednání se podle ministra daří odstraňovat podezření, že jednání české společnosti porušuje bulharské antimonopolní zákony.

„Obě strany velmi spolupracují,“ řekl ministr Vasilev podle Dow Jones Newswires. Předběžné šetření podle něj ukazuje, že ČEZ by si mohl zachovat distribuční licenci. Konečné slovo ale bude mít regulační úřad, který je na mínění vlády nezávislý. Jeho verdikt se čeká příští měsíc. „Na regulátora nenaléháme,“ podotkl Vasilev.

Bulharské úřady v únoru spustily proces, který by mohl vést k odebrání licence ČEZ. Možnost ztráty licence začal v polovině dubna veřejně projednávat regulační úřad. Česká firma, která je mimo jiné podezřelá z pokusu obejít zákon o veřejných zakázkách, opakovaně uvádí, že nijak neporušila bulharské ani evropské právní předpisy.

V únoru dostala divize ČEZ Bulgaria pokutu 15 tisíc leva (necelých 200 tisíc korun). Důvodem postihu prý byla skutečnost, že divize nevybrala auditorskou firmu ve veřejné soutěži. ČEZ minulý měsíc připustil, že audit jeho bulharské odbočky ukázal nedostatky při kontrole smluv se subdodavateli, kteří pro firmu v zemi zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Koncoví odběratelé ale prý poškozeni nebyli.

Vasilev řekl, že jeho ministerstvo v současné době kontroluje smlouvy energetických distributorů se státními úřady. Výsledky budou k dispozici během měsíce, ale ukazuje se, že smlouvy byly možná předraženy a zavazovaly k nadměrným odběrům. Řešení musí ale nalézt až budoucí vláda, která by měla vzejít z nedělních parlamentních voleb.

Sám ministr ovšem připouští, že vysoké ceny elektřiny nebyly hlavní příčinou nedávných rozsáhlých protestů v zemi. Skutečným problémem je podle něj chudoba, Bulharsko je nejchudší zemí EU. Ceny elektřiny jsou přitom nejnižší z celé sedmadvacítky.

V obhájení licence věří i šéf ČEZ Daniel Beneš. „Jsem pevně přesvědčen o tom, že licence nám nakonec nebude odebrána,“ prohlásil tento týden.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.