Lomonosov je v cíli. Plovoucí jaderná elektrárna již zásobuje elektřinou vzdálené oblasti | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Lomonosov je v cíli. Plovoucí jaderná elektrárna již zásobuje elektřinou vzdálené oblasti

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Akademik Lomonosov je u konce své cesty. Dorazil do vzdálených oblastí v Severním ledovém oceánu. Plovoucí jaderný reaktor je nyní v Čukotské oblasti u města Pevek, kde byl plně uveden do provozu a začne naplno zásobovat tyto vzdálené oblasti. Projekt je zajímavý tím, že jde nejspíš o největší a první jadernou elektrárnu, která pluje, respektive je zakotvena na moři a která je současně zapojena do sítě.

Zařízení je produktem ruské jaderné agentury Rosatom a její energetické dceřinné divize Rosenergoatom. Společnosti uvedly, že dokončení jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, bylo jedním z jejich hlavních cílů pro letošní rok. 

„Projekt výstavby plovoucí jaderné elektrárny můžeme považovat za dokončený. Akademik Lomonosov se oficiálně stává jedenáctou jadernou elektrárnou v Rusku a také zároveň tou nejsevernější na světě,“ uvedl Andrei Petrov, generální ředitel Rosenergoatomu. 

„Lomonosov je unikátní svojí multifunkčností. Především schopností poskytovat energii vzdáleným a izolovaným regionům,“ doplnil Vitaly Trutnev, stavební ředitel Rosatomu.

ANALÝZA: Globální rozbuška na dně Baltu, plynovod Nord Stream 2 má další potíže

Lomonosov vyrábí eletřinu již od konce loňského roku, avšak plnému provozu bránila chybějící povolení. Nyní je však unikátní plovoucí jaderná elektrárna plně funkční a může tak začít zásobovat nejrůznější vzdálené destinace na severní polokouli. Loď také mimo jiné nahradí uhelnou elektrárnu ve městě Pevek, která poskytovala energii a teplo více než 75 let. 

Od prosince Akademik Lomonosov vyrobil 47,3 milionu kWh elektřiny, což odpovídá zhruba 20 procentům regionální poptávky. Je vybaven dvěma jadernými reaktory KLT-40S, které generují až 70 megawattů elektřiny.

Největší evropské továrny na baterie. Kde vzniká potřebná technika do vyhlížených elektroaut?
Frontman Metallicy James Hetfield a jeho koníček: unikátní sbírka automobilů se brzy ukáže světu
Jako na Aljašce. Ze starých chat u Vltavy, Sázavy a Berounky dýchá téměř celé minulé století
Když se pivař chopí Photoshopu: reakce internetových vtipálků na změnu DPH, která se stala Absurditou roku
Czech Nature Photo: puma ve stínu, záchrana outloňů i pavouk křižák

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!