Tesle klesl zisk, firmě se nedaří především v Číně | E15.cz

Tesle klesl zisk, firmě se nedaří především v Číně

Tesle klesl zisk, firmě se nedaří především v Číně
Tesla Model S,
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Mike Lau via Flickr

pav

Kalifornské automobilce Tesla Motors se ke konci loňského roku nedařilo tak, jak očekávala. V posledním čtvrtletí výrazně prohloubila ztrátu a dodala na trh méně aut, než plánovala. Problémy má především v Číně, tedy na trhu, který značka považuje za klíčový pro svou globální expanzi.

Čistá ztráta Tesly ke konci roku roku vzrostla na 107,6 milionu dolarů (2,6 miliardy korun) ze 16,3 milionu korun před rokem. Výsledek skončil hluboko pod odhady analytiků, uvedla agentura Reuters. Tržby společnosti se ale zvýšily o 55 procent na 956,7 milionu dolarů a za celý rok vzrostly o 60 procent na 3,2 miliardy dolarů.

Za poslední čtvrtletí dodala Tesla na trh 9834 kusů svého vozu Model S, což bylo výrazně pod plánem 13 tisíc vozů. Firma sice vyrobila rekordních 11 627 aut a celoročně 35 tisíc vozů, kvůli zpoždění výroby a problémům v distribuci jich ale dodala na trh jen 31 655. Odbyt na klíčovém severoamerickém trhu loni stagnoval na zhruba 17 400 vozech.

Provozní náklady firmy se kvůli rozšiřování globální prodejní sítě a vývoji nového vozu zvýšily za čtvrtletí meziročně na dvojnásobných 336,5 milionu dolarů. Za celý rok dosáhly jedné miliardy dolarů a firma letos čeká jejich další nárůst o zhruba 50 procent.

V Číně se nedaří

Firma navíc pokazila svůj nástup na čínský trh. Největší automobilový trh světa je v globální expanzi kalifornského výrobce klíčový. Proto investory nepříjemně překvapilo, když Elon Musk v polovině ledna označil poslední kvartál 2014 v Číně za „nečekaně slabý“. Akce se vzápětí propadly o sedm procent.

Slabé výsledky vykazuje automobilka v Číně i nadále. Za leden 2015 zde prodala jen 120 kusů Modelu S, což je hluboko pod nastaveným cílem. Elon Musk podle zdrojů agentury Reuters pohrozil čínskému zastoupení propouštěním, pokud se situace nezlepší. „Čína je pro Teslu velkým zklamáním,“ podotkl pro Reuters nejmenovaný zdroj.

Neustále v červených číslech
Za celý rok 2014 Tesla ztratila 294 milionů dolarů. Firma, která existuje od roku 2003, dosud celoroční zisk nevytvořila. Musk minulý měsíc řekl, že Tesla zřejmě nevykáže čistý zisk dříve než v roce 2020, kdy by podle něj měla prodávat půl milionu vozů ročně, tedy desetinásobek plánovaného letošního prodeje.

Optimismus trvá

Tesla ale zůstává pro letošní rok i do dalších let vysoce optimistická. Její šéf Elon Musk ve středeční zprávě uvedl, že čeká zachování dosavadních vysokých temp růstu prodeje a tržeb.

V letošním roce výrobce očekává, že dodá do prodejních sítí po celém světě 55 tisíc svých automobilů, včetně nového vozu Model X, který se má začít prodávat na podzim. Firma předpokládá, že letošní tržby vzrostou na téměř dvojnásobných šest miliard dolarů.

Musk předpověděl, že v dalších letech by jeho firma měla zvyšovat tržby ročním tempem 50 procent. To by prý mělo dostat tržní hodnotu Tesly do roku 2025 na 700 miliard dolarů, což je úroveň, kterou tento týden překonal technologický gigant Apple. Na konci středečního obchodování činila tržní hodnota Tesly 26,7 miliardy dolarů a poté ztratila asi miliardu dolarů

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!