Volkswagen omezí výrobu v ruské Kaluze, kde vznikají i škodovky | E15.cz

Volkswagen omezí výrobu v ruské Kaluze, kde vznikají i škodovky

Volkswagen omezí výrobu v ruské Kaluze, kde vznikají i škodovky
Volkswagen
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Největší evropská automobilka Volkswagen snižuje produkci aut ve své továrně v ruské Kaluze. V závodě se vyrábějí rovněž vozy Škoda Fabia a Octavia. Důvodem je pokles rublu a reálných mezd v Rusku.

Volkswagen měl původně v plánu vyrobit v Kaluze letos 150 tisíc aut. Svůj plán však podle německého časopisu Automobilwoche snížil na 120 tisíc vozů. Kromě modelů automobilky Škoda se v továrně vyrábějí také modely Volkswagenu Polo a Tiguan.

Časopis neuvedl zdroj svých informací. Mluvčí Volkswagenu se ke konkrétním číslům zveřejněným časopisem odmítl vyjádřit. Potvrdil však, že firma dočasně omezí výrobu v Kaluze kvůli ekonomické situaci v Rusku a od 8. září zůstane továrna deset dní zavřená.

Mluvčí nicméně zdůraznil, že skupina Volkswagen je plně odhodlána splnit svůj investiční program v Rusku. Příští rok plánuje automobilka otevřít v Kaluze výrobnu motorů a nový sklad u Moskvy, napsala agentura Reuters.

Šestý a třetí největší trh světa

Rusko je pro Volkswagen šestým největším trhem světa, pro Škodu dokonce třetí největší. Od roku 2006 do loňského roku Volkswagen v Rusku investoval jednu miliardu eur (27,6 miliardy Kč) a do konce roku 2015 tam chce vydat dalších 840 milionů eur. Cílem skupiny je zvýšit odbyt na ruském trhu z loňských 303 tisíc až na půl milionu vozů.

Volkswagen není jedinou automobilkou, která má v Rusku výrobní závod. Své vozy zde vyrábějí také americký Ford Motor, francouzský Renault, japonská Toyota Motor a jihokorejský Hyundai Motor. Zahraniční automobilky zde zhruba od roku 2005 investovaly do zřízení svých výrobních závodů nejméně pět miliard dolarů (106,6 miliardy Kč). Vláda podpořila tento trend zvýšením dovozních cel na auta a snížením cel na dovoz součástek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!