Za ČEZ se v Bulharsku postavili tamní experti | E15.cz

Za ČEZ se v Bulharsku postavili tamní experti

Budova společnosti ČEZ
Budova společnosti ČEZ
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes vyprší bulharské dceři české skupiny ČEZ lhůta pro zaplacení dluhu vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Kvůli zadržení 67,4 milionu leva, což je v přepočtu téměř miliarda korun, ČEZ Electro Bulgaria čelí řízení o odebrání licence.

„Naše činnost plně vychází z bulharských zákonů. Všechna rozhodnutí děláme a budeme dělat v zájmu společnosti, akcionářů a více než dvou milionů klientů,“ odpovídá mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová na otázku, zda firma dluh zaplatí.

Veřejné slyšení o odebrání licence se odehraje 7. dubna. ČEZ a další dotčené společnosti, česká Energo-Pro a rakouská EVN, však získaly vlivného spojence. Bulharský Institut pro tržní ekonomiku (IME) vyzval tamní vládu, aby přestala zasahovat do práce energetického regulátora a urychleně reformovala energetický trh. Jinak hrozí jeho zhroucení. K výzvě se přidali také zástupci odborů, spotřebitelů, provozovatelů obnovitelných zdrojů a soukromé energetické firmy.

„Regulované ceny elektřiny stanovené regulačním úřadem nepokrývají náklady na výrobu, přenos a distribuci. Populistická cenová politika odčerpává kapitál z energetických firem, včetně těch vlastněných státem. Údržba a obnova aktiv a úhrada závazků vůči zaměstnancům a dodavatelům není možná,“ píše se ve výzvě. Řešením by měly být reformy, na které by dohlížely a finančně přispěly mezinárodní instituce.

Problém nereálných cen Bulharsko dožene v příštím roce, kdy země bude muset liberalizovat energetický trh. Ceny elektřiny by pak mohly podle odhadů expertů vyletět o 30 až 40 procent. Chudým domácnostem by takový růst účtů za elektřinu měla kompenzovat adresná sociální pomoc, tvrdí v nynější výzvě IME.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah