Ranní check: Aerolinky provozují riskantní byznys, v Samsungu poprvé vypukla stávka

Letadla American Airlines

Letadla American Airlines Zdroj: Reuters

Dobré ráno! Je 155. den roku, svátek má Tamara. V tento den v roce 2006 vznikla samostatná republika Černá Hora.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Šikana kryptoměn v USA končí, z Trumpa je crypto boy a otáčí i Biden

Poslední rok a půl neměly kryptoměny ve Spojených státech zrovna na růžích ustláno. Po krachu burzy FTX a dalších společností se administrativa prezidenta Joea Bidena rozhodla vůči sektoru přitvrdit a vypustila na něj svého hlídacího psa Garyho Genslera, šéfa komise pro cenné papíry SEC. Ten podával žaloby na vše, co mělo co společného s kryptem, firmy, peněženky i developery aplikací.

✅ Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce. Má přinést první vzorky kamenů

Na odvrácené straně Měsíce přistála čínská sonda vyslaná na začátku května s cílem odebrat vzorky hornin, oznámila čínská vesmírná agentura. Přistávací modul mise Čchang-e 6 podle ní dosedl podle plánu v oblasti South Pole-Aitken dnes ráno pekingského času (kolem půlnoci SELČ). Agentura uvádí, že mise přinese vědcům první vzorky kamenů a půdy z odvrácené strany Měsíce.

Podívejte se na rozhovor s Alexandrem Vondrou v pořadu FLOW:

Video placeholder
Rozhovor pro FLOW s Alexandrem Vondrou: Nesmíme dovolit průtrž mračen migrantů. Naučme se s tím pracovat, říká Vondra • e15

✅ Odvážné aerolinky se topí v penězích. Dostávají letadla a stovky milionů jako bonus

Na trhu je nedostatek letadel, sláva! Takto mohou paradoxně jásat představenstva některých aerolinek. Mohou totiž využít aktuálně vysoké ceny nových strojů tím, že jimi dříve ‒ samozřejmě levněji ‒ objednané stroje pošlou opět na trh. Prodávají je leasingovým společnostem v podstatě ihned poté, co je obdrží od Airbusu či Boeingu. Výnosný, avšak riskantní byznys narostl v některých případech do té míry, kdy je pro dopravce přeprodej těchto letadel podobně důležitý jako samotná přeprava cestujících.

✅ V Samsungu se poprvé stávkuje. Korea dominuje čipům a elektronice díky tvrdé práci, s níž naráží i Tchaj-wan

Tento týden jsem měl možnost podívat se do rozsáhlého komplexu v jihokorejském městě Hwaseong poblíž Soulu, který patří společnosti Samsung. Ta zde vyrábí převážně paměťové čipy používané pro ukládání a zpracování dat v počítačích či mobilech. Samsung v tomto oboru vládne trhu, následuje ho další korejský obr SK Hynix. Zrovna když jsem se pohyboval soustavou gigantických budov chrlících čipy za pomoci nejmodernějších výrobních procesů, zastihla mě zpráva o vůbec první stávce zaměstnanců Samsungu za více než padesát let.

Stane se dnes:

  • Francouzští a španělští zemědělci chtějí zablokovat hraniční přechody mezi oběma zeměmi
  • Pokračuje výroční zasedání Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA)
  • Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci května
  • Státní podnik DIAMO zahájí propouštěcí pohovory se zaměstnanci, výpověď dostane dohromady 341 lidí ve všech závodech
  • Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za květen