Ranní check: Sekyra zahajuje další etapu stavby na Smíchově, automobilky bojují v metaverzu

Druhá etapa Smíchov City bude administrativní čtvrtí, součástí které bude kampus České spořitelny, kterou protne pěší třída Madeleine Albrightové.

Druhá etapa Smíchov City bude administrativní čtvrtí, součástí které bude kampus České spořitelny, kterou protne pěší třída Madeleine Albrightové. Zdroj: Sekyra Group

Dobré ráno! Je 165. den v roce, svátek má Antonín. V tento den v roce 1897 společnost Elektrická dráha Smíchov – Košíře zahájila provoz elektrické tramvaje.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅  Exšéf Orlenu Obajtek se před Tuskem schová v europarlamentu. Imunita mu ale stačit nemusí

Účtování polské vlády Donalda Tuska s představiteli osmileté éry Práva a spravedlnosti (PiS) se komplikuje. Někdejší šéf ropné společnosti Orlen Daniel Obajtek, jehož činnost ve firmě prošetřuje prokuratura, byl o víkendu za PiS zvolen do Evropského parlamentu. Prominent minulého režimu byl přitom už před hlasováním podezřelý z toho, že se schovává před polskými úřady. Investigativci tvrdí, že mu azyl poskytl maďarský premiér Viktor Orbán.          

✅  NFTs Not Dead? Škoda Auto oživuje digitální trendy včetně metaverza, jede na nich i Porsche

Souboj mezi evropskými, americkými a čínskými automobilkami se přesunul i do čistě virtuálního světa. Škoda Auto a řada dalších značek o sobě zkoušejí dávat vědět mimo jiné naskakováním na digitální trendy, jako je metaverzum nebo kryptoměnová odnož s názvem NFT.         

Podívejte se na rozhovor s Hanou Landovou z Hospodářské komory o novém stavebním zákonu:

Video placeholde
Rozhovor pro FLOW s Hanou Landovou o stavebním zákonu • e15

✅  Případ Feri bude pokračovat, odložit část kauzy byla podle soudu chyba

Policie chybovala při částečném odložení kauzy exposlance TOP 09 Dominika Feriho. Ústavní soud (ÚS) vyhověl jedné z pěti žen, které se na něj obrátily se stížností. Zrušil usnesení státního zastupitelství, které odložení potvrdilo. Policie se patrně bude muset k případu vrátit, neznamená to však automaticky to, že Feri bude znovu obžalován.        

✅  Sekyra začíná stavět další část Smíchova. Vyroste tu velký pěší bulvár i centrála České spořitelny

Na neutěšenou jižní část pražského Smíchova se začíná přesouvat stavební aktivita. Developer Sekyra Group zde zahajuje druhou etapu svého rozsáhlého projektu nové čtvrtě Smíchov City. Do několika let by zde měly vyrůst tři administrativní objekty včetně nové centrály České spořitelny a hotel. Na soukromý projekt za celkem 35 miliard korun naváže město a Správa železnic, které zde pracují na modernizaci železnice a výstavbě nového dopravního terminálu. Veřejné investice dosáhnou dalších patnácti miliard korun.

✅  Evropa staví barikádu proti nájezdu čínských elektromobilů. Cla zvyšuje i přes odpor Německa

Evropská komise dočasně zvýší cla na dovoz elektrických vozů vyráběných v Číně. Stávající desetiprocentní tarif naroste od července na až 38 procent. Rozhodla tak Evropská komise, která dnes informuje výrobce. Komise se tak snaží chránit domácí výrobce před údajně neférovou konkurencí neúměrně dotovanou Pekingem. Cla zvyšuje i přes silný odpor Německa, které s opatřením nesouhlasí a varuje před nákladnou obchodní válkou. Čínská odveta se totiž zdaleka nemusí omezovat „jen“ na automobilový průmysl. Zda zůstanou cla definitivně zvýšená, rozhodnou členské státy v druhé polovině letošního roku.

Stane se dnes: 

  • V Praze začíná největší evropská bitcoinová konference BTC Prague. Vystoupí na ní přes 130 řečníků
  • Národní rozpočtová rada (NRR) vydá stanovisko k vývoji hospodaření sektoru veřejných institucí a k nastavení fiskální a rozpočtové politiky
  • Prezident Petr Pavel předá státní vyznamenání slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové
  • Začíná dvoudenní jednání ministrů obrany NATO. Česko bude zastupovat ministryně obrany Jana Černochová