Češi lijí peníze do realitních fondů | E15.cz

Češi zasypávají realitní fondy penězi. Kupují obchodní centra, sklady i kanceláře

Daniel Novák

V tuzemských podílových fondech zaměřených na nemovitosti skokově roste objem peněz od drobných klientů. Aktuálně je v těchto fondech 36 miliard korun. To je sedminásobek stavu před pěti lety, vyplývá z dat Asociace pro kapitálový trh ČR.

Jen od začátku letošního roku přiteklo do realitních fondů 5,6 miliardy korun. Pro řadu lidí je atraktivní, že k prvotní investici do realit prostřednictvím fondů jim v krajním případě stačí i stokoruny. 

„Zájem o investice do nemovitostních fondů posledních několik let nepřetržitě roste. Jedním z hlavních důvodů investic do nemovitostních fondů je celková obliba nemovitostí jako investičního aktiva a zhoršení dostupnosti investic přímo do nemovitostí,“ uvedla Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT. 

V realitním byznysu se díky přílivu nového kapitálu stal z podílových fondů jeden z nejaktivnějších aktérů. „Lokální fondy otevřené drobným střadatelům představují nejrychleji rostoucí segment trhu. Jsou to právě tito hráči, kteří v poslední době velmi aktivně kupují nemovitosti v České republice,“ řekl Michal Soták, vedoucí investičního týmu v poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Naposledy takto fond ze skupiny Investika koupil obchodní centrum Galerie Butovice v Praze 5. 

Jen v letošním roce vznikly v Česku tři nové realitní fondy otevřené investorům s menším kapitálem. V říjnu odstartovala pojišťovací skupina Generali svůj nový Generali Fond realit. Nakupovat bude byty i kancelářská centra a obchody. Letos na jaře vznikl v rámci skupiny Partners realitní fond Trigea. Za svou první akvizici si zvolil kancelářské centrum Louvre v Praze 5. 

Aktuálně startuje nový fond pro držitele menšího kapitálu ve spolupráci společností Accolade a Conseq. Zaměří se na investice do průmyslových nemovitostí. O klasický otevřený fond však v tomto případě nejde. Minimální investice je 100 tisíc korun. Další podmínkou je mít u Consequ uložený milion. Navíc jde o takzvaný fond fondů, který nebude vlastnit nemovitosti přímo, ale bude investovat do podkladového fondu Accolade Industrial. 

„Z hlediska výnosů z nájemného jsou průmyslové nemovitosti hodně lákavé. Nájemci jsou často mezinárodní korporace, které si prostory pronajímají na delší časový horizont a výše nájemného je tak dlouhodobě stabilní či dokonce rostoucí,“ poznamenal Lukáš Vácha z vedení Conseq. 

V realitní branži bylo dlouho slyšet hlavně o fondech kvalifikovaných investorů. Ty jsou určené pro movitější osoby. Minimální investovaná částka je milion korun. 

„Otevřené podílové fondy investující do nemovitostí mají legislativně přísněji nastavená pravidla. Největší rozdíl vidím v povinnosti držet v každém okamžiku minimálně 20 procent z celkového majetku fondu v likvidních aktivech. To jsou například běžné bankovní účty, spořicí účty nebo termínované vklady. Tutu povinnost fondy kvalifikovaných investorů nemají. Dále můžete investovat u podílových fondů od částek v řádech stovek korun a to pravidelně či jednorázově,“ vysvětlil Pavel Holečka, specialista na investiční fondy ze společnosti Star Capital Finance. 

Nejstarším a současně největším otevřeným realitním fondem je ČS nemovitostní fond ze skupiny České spořitelny. Vznikl v roce 2007. Loni získal od investorů 3,7 miliardy korun. To bylo nejvíce za poslední roky. Trofejní nemovitostí fondu je jedna z nejvyšších budov v Česku City Tower v Praze na Pankráci. 

Vzhledem k tempu růstu můžou investice do realitních fondů představovat koncem letošního roku podle odhadu AKAT už sedm procent celkových investic do podílových fondů. Ve fondech kolektivního investování měli Češi v polovině letošního roku celkem 526 miliard korun. Čtvrtina z této sumy připadla na fondy kvalifikovaných investorů.

Peníze v nemovitostních podílových fondech:

Rok Kapitál (v mld. Kč)
2011 2,2
2012 2,7
2013 4,3
2014 5,2
2015 12,5
2016 18,7
2017 22,9
2018 30,2
listopad 2019 35,9

Pramen Asociace pro kapitálový trh ČR

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!