Východní krize dopadá na pražský trh s byty | E15.cz

Východní krize dopadá na pražský trh s byty

Východní krize dopadá na pražský trh s byty
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

Daniel Novák

Oslabování ruské ekonomiky a ukrajinská krize si začínají vybírat daň na pražském realitním trhu. Prodejci bytů hlásí, že kvůli krizi ubývá Rusů, kteří si v Praze pořizují byty. Zvláště movití ruští klienti ale naopak začali nakupovat české rezidence více. Rusové dosud tvoří nejpočetnější zahraniční skupinu, která si tuzemské byty kupuje. Jen za novostavby utratí ročně přes miliardu korun. To je zhruba desetina trhu.

„V březnu došlo k prudkému poklesu poptávky ze strany rusky mluvící klientely, a to samozřejmě souvisí se zhoršením politické situace,“ řekl Victor Lekhman, spolumajitel realitní kanceláře Lekvi & Partners, která se na ruské kupce specializuje. „Evidujeme případy, kdy Rusové koupi nemovitostí v Čechách kvůli oslabení rublu a tím pádem zdražení tuzemských nemovitostí odkládají a vyčkávají, jak se situace vyvine,“ potvrzuje manažer realitní společnosti Professionals Petr Šula.

Pokles poptávky už pociťují také někteří stavebníci. „Politické turbulence začaly mít negativní vliv na poptávku klientů ruské národnosti zejména v posledním měsíci, především díky omezení možnosti transferů finančních prostředků,“ uvedla ředitelka vývoje projektů a akvizic developera Skanska Reality Naďa Ptáčková. Snížení ruské poptávky hlásí také Ekospol. Jeho generální ředitel Evžen Korec se ale brání dávat to do vztahu s aktuálním děním na východě.

„Politické turbulence začaly mít negativní vliv na poptávku klientů ruské národnosti zejména v posledním měsíci, především díky omezení možnosti transferů finančních prostředků,“

Opačný trend zachytil a firma Central Group. Od začátku roku zvýšila prodeje Rusům o 30 procent, i když za březen připouští pokles. V řádu jednotek procent vykázal vyšší poptávku od ruských zákazníků také Finep. To potvrzuje některé hlasy z trhu, že snížení poptávky mohou vyvažovat naopak bohatí Rusové, kteří budou hledat v zahraničí bezpečí pro sebe i své peníze.

Bezpečné "odklonění"

„Dá se předpokládat, že majetní Rusové se v reakci na tento vývoj budou ve vyšší míře snažit o bezpečné,odklonění‘ svých finančních prostředků mimo dosah všeobjímající ruské státní moci,“ soudí ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.
A první bohatí kupci z východu již realitní „azyl“ v Česku skutečně hledají, potvrzuje developerská společnost FIM Group, která staví a prodává luxusní byty v centru Prahy. „Zájem ruských a ukrajinských klientů o investice v Praze rapidně vzrostl mimo jiné kvůli neklidné politické a ekonomické situaci v obou zemích,“ sdělila obchodní ředitel FIM Group Ilona Monferini Mančíková.

V Praze podle poradkyně realitní kanceláře Svoboda & Williams Lindy Martynkové operují dva typy ruských klientů. První, movitější, kupují nadstandardní byty v historickém centru metropole, na Vinohradech, v Dejvicích a Bubenči. Druzí se zaměřují na okrajovější části hlavního města typu Stodůlek, Zličína či na nově se rozvíjející čtvrti, jako jsou Vysočany. V některých lokalitách se ale Rusové podílí na poptávce v desítkách procent, uvádí developerská společnost Trigema a dává za příklad Prahu 13.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!