WeWork už od Softbank finanční injekci nedostane | E15.cz

Další peníze na záchranu už nedostanete, vzkazuje do WeWork investor

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šéf japonské Softbank Masajoši Son vydal jasné stanovisko ke své problémové investici. Start-up WeWork nemůže ze strany japonského holdingu počítat se „záchrannou investicí“, která by měla firmu dostat z finančních potíží. WeWork ale není jediná firma z portfolia japonského holdingu, která mu může způsobit finanční újmu, uvádí CNBC.

Šéf Softbank takto ostře reagoval poté, co holding vykázal první čtvrtletní ztrátu za 14 let. „Všechny firmy v našem portfoliu musejí být soběstačné,“ dodal Son. Nedávno poskytnutou finanční injekci do WeWork ve výši pěti miliard dolarů, díky které získala SoftBank 80procentní podíl ve start-upu zaměřeném na pronájem sdílených kanceláří, se ale Son zdráhal popsat jako „záchranu“.

Podle něj šlo o „výjimku“, která se nebude opakovat. WeWork v prvním pololetí tohoto roku vykázala ztrátu 900 milionů dolarů, její příjmy se však zdvojnásobily na 1,54 miliardy dolarů.

V polovině září společnost odložila plánované uvedení svých akcií na burzu. Firma ale nepředstavuje jedinou problémovou investici z investičního fondu Softbank s názvem The Vision Fund, přiznal Son.

Poukázal například na aplikaci Wag, která zprostředkovává venčení a hlídání domácích mazlíčků. Od Softbank získala v minulých letech na 300 milionů dolarů. Samostatné téma pak představuje hospodaření přepravní služby Uber.

Hodnota jejích akcií od květnového vstupu na burzu poklesla o zhruba 40 procent. Reagovaly tak na finanční výsledky společnosti za třetí kvartál.

Uber v něm prohloubil ztrátu meziročně o 18 procent na 1,2 miliardy dolarů (27,5 miliardy korun). Firmě sice stouply tržby, ale kvůli silné konkurenci masivně investuje do reklamních akcí a do nových služeb typu donášky jídla Uber Eats.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah