Musk: Výroba elektrokamionu Tesla Semi může začít. Jenže nejsou baterie | e15.cz

Musk: Výroba elektrokamionu Tesla Semi může začít. Jenže nejsou bateriové články

Anna Kanta

Anna Kanta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Veškeré práce na vývoji elektrického kamionu Tesla Semi skončily, lze spustit výrobu. Ve zprávě o hospodaření společnosti Tesly za poslední loňské čtvrtletí to oznámil šéf automobilky Elon Musk. Má to však jeden háček. Na to, aby bylo možné výrobu spustit skutečně plnohodnotně, není dost bateriových článků. Informuje o tom americký web TechCrunch.

Společnost Tesla předpokládá, že by svůj kamion s elektrickým pohonem mohla dodávat již letos. Pokud tedy budou baterie. „Hlavním důvodem, proč nemůžeme výrobu některých nových produktů zrychlit – konkrétně například výrobu elektrického tahače, je nedostatek článků,“ objasňuje Musk. 

Věří nicméně, že výrazný převrat v této oblasti nastane, jakmile začne výroba akumulátoru Tesla 4680 sestavovaných ze speciálně navržených zákaznických článků s daleko vyšší energetickou hustotou oproti dosavadním řešením.

„Tesla Semi potřebuje ke svému provozu zhruba pětinásobek bateriových článků oproti elektromobilu, ale za pětinásobek je prodávat nemůžeme,“ uvádí Musk. „Začít teď naplno s výrobou Tesla Semi nedává smysl,“ uvedl Musk. 

Tesla chce v rámci svých ambiciózních plánů „exponenciálně“ zvyšovat výrobu baterií. Od roku 2022 hodlá ročně vyrábět články o kapacitě 200 gigawatthodin. Letos se chce dostat na čtyřicet procent tohoto cíle.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah