Lesy ČR letos čekají pokles zisku o necelou polovinu na 3,78 miliardy

Zpracování dřeva

Zpracování dřeva Zdroj: David Vagaday

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos očekává pokles hrubého zisku o 42 procent na 3,78 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku je pokles cen dřeva. Podnik také již nepočítá s rozpuštěním rezerv v takové výši jako loni, kdy tak získal asi 730 milionů korun. Potvrdila to mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Loni Lesy ČR podle zveřejněných auditovaných výsledků vytvořily čistý zisk 5,4 miliardy korun po rekordních 6,8 miliardy korun v roce 2014. Mimořádně vysoký zisk roku 2014 byl výsledkem rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun. Pokud by se odečetl vliv rozpuštěných rezerv, bylo by hospodaření LČR v letech 2014 a 2015 podle generálního ředitele Daniela Szóráda na stejné úrovni s provozním ziskem kolem 5,8 miliardy korun. Dodal, že podnik srovnatelného výsledku loni dosáhl při nižších těžbách a při stejných investicích a pěstební činnosti.

Letošní rok je na trhu se dřevem podle Szóráda ve znamení přetlaku nabídky nad poptávkou, což cenu dřeva snižuje. Podnik odhaduje, že nižší ceny dřeva budou letos znamenat meziroční snížení zisku asi o 1,5 miliardy korun. Letos také podle Szóráda vzroste těžba méně hodnotného dřeva z takzvaných nahodilých těžeb, zejména půjde o dřevo poničené kůrovcem. „Lesům ČR také klesají příjmy z dotací a klesá jim zisk z finančního operací, protože po odvodech peněz státu jim klesá finanční majetek,“ uvedl Szórád.

Nižší ceny dřeva

Očekávané dopady nižších cen dřeva do zisku podle něj potvrdily výsledky prvního čtvrtletí, kdy hrubý zisk firmy klesl meziročně o 35 procent na 1,6 miliardy korun. Meziroční pokles cen dřeva asi o 13 procent způsobil snížení zisku o 358 milionů korun. Podnik také o 14 procent snížil těžbu, což znamenalo snížení zisku o 462 milionů korun. Nejvíce klesla mýtní těžba, z níž má dříví nejvyšší ceny.

Celoročně však podnik očekává, že v těžbě zopakuje loňských 7,7 milionu metrů krychlových. „Zatím jsme těžby omezili, aby se na trhu co nejdříve vyrovnala nabídka s poptávkou,“ řekl Szórád. Při optimistickém vývoji by se podle něj mohly do konce září nabídka s poptávkou vyrovnat a ceny dřeva by mohly začít růst. Ve čtvrtém čtvrtletí by pak podnik chtěl zvýšit i mýtní těžby.