Válka na Ukrajině ONLINE: Možná přijde táta zítra. Ukrajina s Ruskem mění zajatce, někteří se nedočkají
Rusko a Ukrajina si vyměnily po 270 zajatých vojácích a 120 civilistech na každé straně, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany na telegramu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně výměnu na síti X potvrdil, na Ukrajinu se podle něj vrátilo celkem 390 osob a o víkendu budou výměny pokračovat. Podle Kyjeva i Moskvy je to součást dohody, k níž dospěly ruská a ukrajinská delegace před týdnem na jednání v Istanbulu. Delegace se tehdy domluvily na výměně tisíc za tisíc zajatců, což by byla dosud největší výměna za celou válku.
Někteří příbuzní se však návratu blízkých nedočkali a podle AP doufali, že propuštění jim alespoň řeknou nějaké informace o nich. "Možná přijde táta zítra," plakal jeden malý chlapec.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Řada členských zemí NATO se na summitu ve Vilniusu nejspíš dostane pod tlak, aby dále navýšila výdaje na obranu. Předpokládá se, že dvě procenta hrubého domácího produktu budou nadále pouhým základem, a ne kýženým cílem, jehož letos dosáhne zhruba třetina paktu. S výdaji úzce souvisí otázka zvýšení výrobních kapacit obranného průmyslu, která je pro Západ akutní nejen kvůli vojenské udržitelnosti pomoci Ukrajině.
Více v článku >>>
Biden a Zelenskyj se setkají na summitu NATO ve středu.
Kdo podporuje dodávku zbraní na Ukrajinu?
Vojenskou pomoc Ukrajině podporuje 64 % občanů EU. Nejméně příznivců dodávek zbraní na Ukrajinu je v Bulharsku, na Kypru a na Slovensku.
Nejvíce ve Švédsku, Portugalsku, Finsku a Dánsku. Vyplývá to ze sociologického průzkumu Eurobarometr.
Večerní útok na Kyjev
Rusko znovu letecky zaútočilo na hlavní město Ukrajiny ve večerních hodinách, a to pouhých několik hodin před začátkem NATO summitu v Litvě, kde je hlavním bodem jednání otázka bezpečnostní hrozby ze strany Ruska. Tuto zprávu zveřejnila agentura Reuters, která se odvolávala na informace ukrajinské armády. Podle ní byly všechny ruské drony íránské výroby, které se účastnily útoku, sestřeleny ukrajinskými protiletadlovými systémy. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani škody.
Zelenskyj v předvečer summitu NATO požádal o jasný signál ohledně členství země v alianci. Většina členů NATO stojí za Ukrajinou, uvedl.
Zelenskyj se zúčastní summitu NATO ve Vilniusu, vyplývá z programu schůzky
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se osobně zúčastní summitu Severoatlantické aliance, který v úterý začíná ve Vilniusu. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje. Podle aktuálního programu je na středu plánovaná společná tisková konference Zelenského s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Uskuteční se po jejich dvoustranné schůzce a před jednáním Rady NATO-Ukrajina.
V oblasti kolem sibiřského města Ťumeň vjel tank přímo na pláž, kde v tu dobu odpočívali lidé.
Úřady evakuují obyvatele ze zóny u hranic s Ruskem v ukrajinské Sumské oblasti
Na severovýchodě Ukrajiny v Sumské oblasti probíhá evakuace obyvatel z pětikilometrové zóny u hranic s Ruskem. Informoval o tom na sociálních sítích š=f regionu Volodymyr Artjuch. Důvodem je neustávávající ruské dělostřelecké ostřelování. Tento měsíc už podle Artjucha kvůli ruské střelbě zamřelo 17 lidí včetně jednoho dítěte. Celkově za letošní první půlrok jde již o 35 lidí.
Ukrajina v NATO by ohrozila bezpečnost Evropy, řekl Kreml
Jestli Ukrajina vstoupí do NATO, bude Ruská federace reagovat, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že by případný vstup měl velmi negativní vliv na bezpečnost Evropy. Připojení Ukrajiny bude jedním z hlavních témat summitu, který začne zítra ve Vilniusu.
Prigožin jednal na konci června s Putinem
Ruský prezident Vladimir Putin přijal pět dní po vzpouře žoldnéřské Wagnerovy skupiny jejího šéfa Jevgenije Prigožina v Kremlu, oznámil mluvčí hlavy státu Dmitrij Peskov. Prigožin se přitom v té době měl nacházet v běloruském exilu, kam po dohodě s Kremlem po vzpouře odešel. Vedle Prigožina se schůzky s Putinem zúčastnila i třicítka dalších velitelům wagnerovců. Wagnerovci potvrdili, že uznávají Putina jako prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil, dodal Peskov.
Americký prezident Joe Biden dorazil na návštěvu Velké Británie. S ministerským předsedou Rishim Sunkem mají jednat mimo jiné o situaci na Ukrajině

Na Ukrajině padlo okolo 47 tisíc ruských vojáků, tvrdí opoziční média
Od začátku války na Ukrajině padlo v zemi přibližně 47 tisíc ruských vojáků a žoldnéřů, zjistily ruské opoziční weby Meduza a Mediazona. Údaje byly vypočítány na základě dat od začátku války do letošního 27. května, s pravděpodobností 95 procent je počet padlých mezi 40 tisící a 55 tisíci, uvádějí weby.
Vycházejí přitom z údajů v ruských registrech o dědictví a z výzkumu Dmitrije Kobaka, profesora univerzity v německém Tübingenu, založeném na výpočtu nadúmrtí v roce 2022.
Rusko nezveřejnilo žádné údaje o počtu padlých od září 2022, kdy uvedlo, že ve válce padlo 5937 ruských vojáků.
Ukrajinská armáda naopak tvrdí, že od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru zabila 230 tisíc nepřátelských bojovníků.
Berlín oznámí významnou zbrojní dodávku Ukrajině
Německo by mělo v průběhu nadcházejícího summitu NATO ve Vilniusu oznámit rozhodnutí o dodáví významného množství vojenské techniky Ukrajině, uvádí agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj v německé vládě. Berlín také pracuje na dvoustranných bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Zdroj zároveň dodal, že nyní není vhodná doba na to pozvat Ukrajinu do NATO.
Biden a Erdogan se setkají na okraji summitu NATO ve Vilniusu
Americký prezident Joe Biden se setká na okraji summitu NATO ve Vilniusu s tureckou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem. Po telefonátu obou politiků to oznámila Ankara. Erdogan a Biden mluvili o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance a o Ukrajině, podle Ankary hovořili také o modernizaci tureckých stíhacích letounů F-16.
Erdogan v telefonickém rozhovoru Bidenovi zopakoval svůj postoj ohledně vstupu Švédska do aliance, který Turecko blokuje. Podle Erdogana udělal Stockholm pokrok schválením přísnějších zákonů proti terorismu, Turecko to však považuje za nedostatečné. Ankara Švédsko kritizuje za to, že umožňuje příznivcům Strany kurdských pracujících (PKK) a dalších organizací, které jsou podle Ankary teroristické, pořádat v zemi demonstrace.
Bílý dům v prohlášení uvedl, že prezidenti mluvili o tématech, která budou na programu summitu ve Vilniusu, například o podpoře Ukrajině, která čelí ruské invazi. „Prezident Biden také vyjádřil přání přivítat Švédsko v NATO co nejdříve,“ stojí v prohlášení.
Podle prohlášení své kanceláře Erdogan v rozhovoru s Bidenem odmítl, aby se spojovala modernizace stíhaček a ratifikace švédské žádosti ze strany Turecka.
Chceme pevné záruky bezpečnosti, řekl Zelenskyj
Na blížícím se summitu Severoatlantické aliance by měla Ukrajina obdržet "pevné záruky bezpečnosti", uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru, který publikovala americká televizní stanice ABC. Podle Zelenskyho by členské státy NATO měly demonstrovat, že se nebojí Ruska. Dvoudenní summit aliance ve Vilniusu začíná v úterý.