Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko a Ukrajina si vyměnily další zajatce, domů se vrací po 307 vojácích
Rusko a Ukrajina si dnes podle dohody vzájemně vyměnily 307 zajatých vojáků. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského to napsaly tiskové agentury. Na výměně celkem 1000 zajatců se minulý pátek v Turecku dohodla ukrajinská a ruská delegace. První zajatci zamíříli domů v pátek, zbývajíc by se do vlasti mohli vrátit v neděli.
Důležité události posledních dní:
- Americký prezident Donald Trump v sobotu na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
- Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.
Mapa války a počet obětí: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
Zelenskyj: Mírové rozhovory jsou možné po stažení Rusů z okupovaných oblastí
Mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou jsou možné pouze po stažení ruských vojsk z okupovaných oblastí Ukrajiny, řekl v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina po setkání s africkými vůdci. Delegace prezidentů a premiérů několika afrických zemí dnes zahájila svou mírovou misi v Kyjevě. Později zamíří do Petrohradu, kde africké státníky v sobotu čeká podobné jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ruský prezident potvrdil, že první jaderné hlavice už jsou v Bělorusku
První ruské jaderné hlavice byly dopraveny do Běloruska, oznámil také na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že celou dodávku taktických jaderných zbraní Minsk obdrží do konce letošního roku. Jaderné zbraně jsou podle něj odstrašujícím prostředkem pro všechny, kteří uvažují o tom, že by „Rusku uštědřili strategickou porážku“.
Putin označil hospodářství Ruska za stabilní, Ukrajina podle něj nemá šanci ve válce zvítězit
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vystoupil na ekonomickém fóru v Petrohradu. Makroekonomickou situaci své země na něm označil za stabilní. V tomto roce očekává růst HDP. Prohlásil také, že Ukrajině brzy dojde vojenské vybavení a bude závislá na Západu. Ukrajinská armáda podle Putina nemá proti ruské žádnou šanci. Šéf Kremlu se také tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Zelenskyj není Žid, je ostudou židovského národa,“ měl říct podle agentury TASS.
Stoltenberg: Summit NATO přiblíží Ukrajinu k alianci, pozvánku ale nedostane
Země Severoatlantické aliance by se na nadcházejícím summitu ve Vilniusu měli shodnout na způsobu, jak přiblížit Ukrajinu NATO. Přímou pozvánku sice Kyjev nedostane, jeho pozice se však posune směrem k postavení členských států. Po jednání aliančních ministrů obrany to v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zástupci vlád podle něj také schválili zvýšení národních cílů pro zásoby munice. Šéf aliance ovšem též přiznal, že se ministři nedokázali dohodnout na nových regionálních obranných plánech, které měly být prvními od konce studené války.
Africká mírová delegace uvízla v letadle ve Varšavě, kvůli zbraním nesměla ven
Část delegace, která doprovází prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu na cestě do Polska, na Ukrajinu a do Ruska, uvízla ve Varšavě na letišti. Informují o tom polská média s tím, že asi sto lidí vůbec nesmělo opustit letadlo. Přivezli si totiž zbraně, která neměla povolení na dovoz do Polska, chyběly jim také další doklady.
Lidé, postižení zničením Kachovské přehrady dostanou odškodné
Ukrajinská vláda vyplatí lidem, postiženým nedávnou zkázou Kachovské přehrady odškodné ve výši 136 dolarů (necelých 3000 korun) na osobu. V pátek to podle serveru The Kyiv Independent oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
Na Ukrajinu přijela africká delegace, Rusové podnikli mohutný vzdušný úder
Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad Ukrajinou šest nadzvukových balistických střel Kinžal a šest střel s plochou dráhou letu Kalibr, uvedly ukrajinské vzdušné síly. Letecký poplach byl kvůli ruským střelám vyhlášen postupně prakticky po celé Ukrajině včetně Kyjeva, jehož starosta Vitalij Kličko informoval o výbuchu v jedné ze čtvrtí poblíž centra. Obyvatelé metropole kromě toho zaznamenali zvuky aktivované protivzdušné obrany, uvedl server Ukrajinska pravda. Do Kyjevské oblasti dorazila delegace afrických lídrů, mezi nimiž jsou prezidenti Jihoafrické republiky, Senegalu a Zambie.
Delegace zamířila do Buči u Kyjeva, informovala agentura AFP. Kancelář jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy předtím na twitteru informovala o jeho příjezdu na nádraží Nemišajeve, asi 20 kilometrů od Kyjeva. Ramaphosa se má spolu s prezidenty Senegalu, Zambie a Komor a zástupci Konžské republiky, Ugandy a Egypta setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. V sobotu pak s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Svoji cestu na Ukrajinu a do Ruska afričtí lídři popisují jako mírovou misi. Jednat se chystají mimo jiné o černomořské obilné dohodě.

Zničení Kachovké přehrady způsobilo z vojenského pohledu těžkosti oběma stranám
Protržení hráze Kachovské přehrady na Ukrajině způsobilo z čistě vojensko-strategického pohledu těžkosti oběma stranám, míní Zdeněk Petráš z brněnské Univerzity obrany. Obě strany v důsledku záplav ztratily volnost pohybu a manévru, uvedl Petráš. Hráz Kachovské přehrady se protrhla minulý týden v úterý. Od té doby voda z obří nádrže zatopila rozsáhlá území na obou stranách dolního toku řeky Dněpr. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem.
„Otázka zodpovědnosti za částečné zničení Kachovské přehrady a následné záplavy v oblasti, kde probíhají boje, je poněkud diskutabilní. Pomineme-li katastrofální dopady na životní prostředí, na infrastrukturu a život civilního obyvatelstva, pak z čistě vojensko-strategického pohledu jde o to, že následky protržené přehrady způsobily těžkosti oběma stranám,“ uvedl Petráš.
Obě strany v důsledku záplav ztratily volnost pohybu a manévru, což je základní podmínka pro úspěšné vedení operace. „Totiž jedním z klíčových principů operačního umění je zásada – nikdy nepodnikat takové akce, které by mohly ve svém důsledku způsobit větší škody vlastním silám než silám protivníka,“ upozornil Petráš.
Tento princip podle něj také značně omezuje použití zbraní hromadného ničení na taktické úrovni, tedy použití zbraní chemických, bakteriologických nebo biologických a pochopitelně i zbraní jaderných. Zjednodušeně řečeno, ničivé důsledky těchto zbraní se mohou velice lehce obrátit proti tomu, kdo je použil, uvedl Petráš.
„Ať už čin provedla ruská nebo ukrajinská strana, nemohlo rozhodnutí o spuštění exploze vyjít po zralé úvaze z nejvyšší úrovně vojenského velení. Spíše bych se přikláněl k názoru, že šlo o izolovanou akci, jejíž aktéři si neuvědomovali či ani nechtěli uvědomit dosah takovéhoto činu v neprospěch vlastních sil,“ uvedl Petráš.
Ukrajinský protiútok komplikují ruské nástroje elektronické války, píše institut
Postup ukrajinské armády během současné protiofenzivy komplikují nástroje elektronické války využívané ruskými jednotkami. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) na jejich úspěšné nasazení upozorňují prominentní ruští vojenští blogeři. Ukrajinská armáda informovala, že její vojáci se za uplynulý den s ruskými protivníky střetli v boji více než třicetkrát.
ISW uvádí, že její analytici už dříve došli k závěru, že nástroje elektronické války hrají klíčovou roli při komplikování ukrajinských útoků v Záporožské oblasti, nicméně není jasné, zda tyto úspěchy souvisejí s tím, že ruská armáda má lepší vybavení nebo ho oproti minulosti dokáže lépe využívat. Jeden prominentní ruský vojenský bloger tvrdí, že díky nasazení ruských komplexů využívaných v elektronické válce se podařilo zabránit tomu, aby Ukrajinci mohli používat munici s GPS naváděním, výrazně narušit se podařilo i ukrajinskou radiokomunikaci. Rusové podle něho používají systémy Murmansk-BN, kterými narušují činnost senzorů na ukrajinské technice využívané pro vzdušný průzkum a komplexy Krasucha-4 k narušení spojení se satelitním signálem.
Vysoce postavený činitel ukrajinského generálního štábu Oleksij Hromov uvedl, že ukrajinské síly od začátku protiofenzivních operací postoupily až o tři kilometry u obce Mala Tokmačka ve střední části Záporožské oblasti a až o sedm kilometrů u Velyké Novosilky na západně Doněcké oblasti, kde osvobodily sedm vesnic. Nicméně ISW upozorňuje, že poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ve čtvrtek poznamenal, že ukrajinské jednotky protiofenzivu „jako takovou“ mají teprve zahájit, zároveň však řekl, že útočné operace už podnikají. Podle amerických analytiků tak zřejmě chtěl dát najevo, že ukrajinská armáda hlavní úsilí o zvrat situace na bojišti má teprve před sebou.
Ruští vojáci na Ukrajině budou za zničení tanků Leopard dostávat peníze navíc
Ruští vojáci, kteří v bojích na Ukrajině zničí tanky Leopard německé výroby nebo obrněná vozidla dodávaná Spojenými státy, dostanou finanční odměnu. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Jde podle něho o součást širšího systému odměn, v rámci kterého příplatky během invaze na Ukrajinu dostalo více než deset tisíc vojáků.
Španělsko dodá Ukrajině tanky Leopard, obrněné transportéry a polní nemocnice
Španělsko Ukrajině dodá další čtyři tanky Leopard 2A, 20 obrněných transportérů a větší počet polních nemocnic. Podle prohlášení zveřejněného na stránkách ministerstva obrany o tom na schůzce zemí vojensky podporujících Ukrajinu informovala spojence šéfka resortu Margarita Roblesová.
„Ukrajina hájí spravedlivou věc, a proto má naši plnou podporu, a to nejen při dodávkách materiálu, ale také při výcviku vojáků,“ řekla Roblesová. Upřesnila, že obrněné transportéry určené pro Ukrajinu pošle Španělsko 19. června do Polska. Doposud takových obrněnců dodalo Kyjevu čtyřicet. Tanky Leopard 2A4 se v současnosti opravují.
Mezi polními nemocnicemi, které Španělsko Ukrajině dodá, bude zařízení Role 2+, ve kterém může být urgentní chirurgie, zázemí pro stabilizaci stavu zraněných vojáků, laboratorní a farmaceutické zázemí. Než bude nemocnice sestávající z až 12 kontejnerů do země zasažené válkou přesunuta, plánuje Španělsko vyškolit ukrajinský personál, který v ní bude působit.
Experti OSN upozorňují na mučení, které se Rusové dopouštějí na Ukrajině
Skupina expertů OSN vyjádřila znepokojení nad tím, že ruské vojenské síly používají vůči ukrajinským civilistům a válečným zajatcům mučení. Podle agentury Reuters poslali experti mezinárodního společenství do Moskvy dopis v tomto smyslu. Uvedli ovšem také, že nepřípustné metody ruských okupačních sil se mohou těšit podpoře ruských oficiálních míst.
Mučení podle nich zahrnovalo například elektrické šoky, ale také předstírané popravy. Jeho účelem bylo získat zpravodajské informace, vynutit si přiznání nebo bylo odplatou za údajnou podporu ukrajinským silám. Po mučení měly oběti poškozené vnitřní orgány, zlomené či nalomené kosti, někteří utrpěli mrtvici a nevyhnula se jim psychická traumata, uvádí Reuters s odvoláním na prohlášení expertů.
Tým nezávislých expertů OSN uvedl, že metody ruských sil mohou být „podporované státem“. Důslednost a metody mučení naznačovaly jistou „úroveň koordinace, plánování a organizace, jakož i přímé povolení, záměrnou politiku nebo oficiální toleranci ze strany nadřízených orgánů“, uvedla zvláštní zpravodajka OSN pro mučení Alice Jill Edwardsová.
„Uposlechnutí rozkazu shora nebo politického pokynu nelze použít jako ospravedlnění pro mučení. Každý zapojený jednotlivec by měl být okamžitě vyšetřován a stíhán nezávislými orgány,“ upozornila.
Mluvčí ruské diplomatické mise v Ženevě na žádost agentury o komentář bezprostředně neodpověděl.
Moskva již dříve popřela, že by mučila válečné zajatce či s nimi špatně zacházela. Tvrdí také, že záměrně neútočí na civilisty na Ukrajině, navzdory řadě důkazů o opaku a téměř každodenním vzdušným útokům na ukrajinská města.
Zelenskyj žádá Švýcarsko o povolení vývozu zbraní na Ukrajinu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Švýcarsko, aby povolilo nepřímý vývoz válečného materiálu na Ukrajinu. „Vím, že ve Švýcarsku se diskutuje o vývozu válečného materiálu na ochranu a obranu Ukrajiny. Bylo by to životně důležité,“ řekl Zelenskyj prostřednictvím videa švýcarským zákonodárcům. „Potřebujeme zbraně, abychom mohli na Ukrajině obnovit mír,“ dodal.
Zelenskyj poděkoval Švýcarsku za přijetí protiruských sankcí Evropské unie a vyzval zemi, aby uspořádala celosvětový mírový summit.
„Je velmi důležité projevit solidaritu, protože tyto sankce nám pomohou ukončit agresi. Musíme je posílit,“ řekl Zelenskyj. „Rád bych vás vyzval k uspořádání globálního mírového summitu. Můžete se na něm ujmout vedoucí úlohy a můžete do něj zapojit své národní odborné znalosti. Můžete přinést své know-how a uspořádat takový mírový summit,“ dodal.
Konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), která je odpůrcem povolení reexportu, projev odmítla a uvedla, že je v rozporu s neutralitou země. Švýcarský parlament na začátku června hlasoval proti mimořádnému povolení nepřímého vývozu zbrojního materiálu pocházejícího ze Švýcarska na Ukrajinu. Švýcarsko dosud s odkazem na svou neutralitu odmítá vývoz svého zbrojního materiálu a smluvně to zakazuje i svým obchodním partnerům. Například neumožňuje ani to, aby byla Ukrajině předána munice, kterou Bern před lety prodal Německu.
Podle agentury DPA ale hlasováním ještě neskončila diskuse o zásadní změně zákona o vojenském materiálu. Parlamentní bezpečnostní výbor se mimo jiné zaobírá myšlenkou povolit dodávky zbraní a munice v případě, že Rada bezpečnosti OSN nebo dvě třetiny Valného shromáždění OSN konstatují, že daná země je obětí útočné války odporující mezinárodnímu právu.
Země NATO slíbily Kyjevu rychlou dodávku protivzdušných střel a systémů
Čtveřice zemí Severoatlantické aliance dodá v nejbližších týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky řízených střel krátkého a středního doletu. Spojené státy, Británie, Nizozemsko a Dánsko to oznámily ve společném prohlášení na okraj dnešního bruselského zasedání aliančních ministrů obrany a kontaktní skupiny pro Ukrajinu.Také řada dalších států dala najevo, že hodlá pomoci Kyjevu v jeho protiofenzivě novými dodávkami zbraní a munice.
Americký ministr obrany Lloyd Austin i generální tajemník aliance Jens Stoltenberg prohlásili, že vzhledem k nedávnému zahájení ukrajinské ofenzivy je další zásobování zcela zásadní.
Čtveřice států uvedla, že cílem dodávky stovek střel a souvisejících systémů je ochrana kritické infrastruktury a zajištění úspěchu protiofenzivy v příštích měsících. První nyní slíbenou techniku už podle prohlášení Kyjev dostává, kompletní dodávku bude mít k dispozici do několika týdnů.
Ukrajina dosud při protiofenzívě získala zpět území o rozloze 100 kilometrů čtverečních, oznámil generál Oleksij Hromov. Před novináři hovořil o dobytí sedmi obcí v Doněcké a Záporožské oblasti. Armáda podle ukrajinských vojenských činitelů postoupila až o tři kilometry u vesnice Mala Tokmačka v Záporožské oblasti a až o sedm kilometrů jižně od obce Velyka Novosilka v Doněcké oblasti.
Ukrajina už v pondělí oznámila, že znovu dobyla sedm obcí a její jednotky postoupily až o 6,5 kilometru, přičemž podle dřívějšího tvrzení Ukrajinců ovládly 90 kilometrů čtverečních ukrajinského území. Rusko žádné ukrajinské zisky nepřiznalo.