Místo dluhopisů cáry papíru. Peklo firemních bondů teprve přijde, tvrdí experti

Firemní dluhopisy už připravily české investory o miliardy, to nejhorší má ale teprve přijít

Firemní dluhopisy už připravily české investory o miliardy, to nejhorší má ale teprve přijít Zdroj: Tereza Kovandová

Majitele mnohých dluhopisů tuzemských firem možná napřesrok čeká velké zklamání. Z více než třiceti miliard korun v příštím roce splatných bondů se jim až pětina peněz nemusí vrátit. V diskuzi na Twitter Spaces e15 se na tom shodli dluhopisoví experti Jan Topinka z advokátní kanceláře Havel & Partners a zakladatel portálu Dluhopisar.cz Martin Dočekal.

Letos a příští rok vrcholí splácení firemních bondů vydaných v éře levných peněz v letech 2020 až 2021. Spořicí bankovní účty byly tehdy prakticky neúročené, drobní investoři tak masivně ukládali své peníze do firemních dluhopisů, které slibovaly celkem vysoké výnosy. Jenže složitá ekonomická situace mezitím přivedla spoustu firem do existenčních potíží.

„Jen příští rok bude splatných 210 dluhopisových emisí v objemu 30 až 35 miliard korun. A deset až dvacet procent firem bude mít vážné problémy,“ uvádí s ohledem na statistiky Havel & Partners Jan Topinka. Část firem je ve složité situaci už nyní, jen to zatím není na první pohled znát.

Vyrážet klín klínem

„V úpadkovém stavu se v Česku nachází už teď velké množství firem, měřeno podle hodnoty jejich vlastního kapitálu,“ říká expert portálu Dluhopisar.cz Martin Dočekal a dodává, že u některých z nich je tento kapitál vysoce záporný. To znamená, že nejsou životaschopné a fungují pouze na přílivu nového kapitálu, který se snaží získat i pomocí nově vydávaných dluhopisů.

Jak uvádí loňská studie společnosti Surveilligence, od roku 2013 do třetího čtvrtletí loňského roku skončilo v úpadku bezmála šest desítek dluhopisových emitentů. Povětšinou šlo o společnosti, které vydaly takzvané podlimitní dluhopisy. Jejich objem nepřesahuje jeden milion eur, firmy proto nemusejí předkládat k souhlasu dluhopisový prospekt České národní bance a tyto bondy obvykle ani nenabízejí zavedené distributorské sítě. Martin Dočekal doplňuje, že zkrachovalé firmy tvoří 12 procent emitentů podlimitních bondů.

U nadlimitních dluhopisů v úpadku skončilo jen sedm procent emitentů. „To je nečekaně málo. Zkrachovalo jich vlastně méně, než kolik by říkaly obecné statistiky o úmrtnosti firem,“ říká Dočekal. Upozorňuje však, že data naznačují problém bobtnající „na pozadí“ trhu: „Pravá sranda teprve přijde. Počítám, že u třetiny v příštím roce splatných dluhopisů mohou mít dlužníci vážný problém s jejich úhradou.“ 

Poslechněte si celou diskuzi s odborníky na téma české scény korporátních dluhopisů na Twitter Spaces e15

Některé z firem se proto nyní pokoušejí předejít problémům se splácením překotným prodejem dluhopisů nových. Trh firemních bondů se tak letos rozjel do ďábelských otáček. Jen od ledna do srpna se o investorské peníze v Česku utkaly více než dvě stovky emisí dluhopisů. Firmy se s jejich pomocí snaží získat takřka 37 miliard korun.

Více než polovinu nových bondů vydaly tuzemské realitní skupiny. Právě reality patří k oborům, které nejvíce zasáhly vysoké úrokové sazby, pro nové peníze tak potřebují vyrazit za investory jako první. Podle expertů ale ani jejich nabídka není zárukou bezpečí.

„Žádná vlna lepších dluhopisů zatím nepřichází. Co je splatné letos a bude splatné v příštím a následujícím roce, jsou z valné většiny tří- až čtyřleté dluhopisy vydávané ve zlatých časech let 2020 až 2021,“ upřesňuje Topinka. Úrokové sazby byly tehdy mnohem nižší a emitentům se podařilo prodat velké objemy bondů. 

Dnes jsou mnozí v nich ve velkých problémech, a proto se nyní snaží často divoce refinancovat. Před krachem je zčásti chrání pokračující naivita investorů. „A drží je také nekritičtí investoři, kteří přilévají další kapitál, a distributoři, protože mají velké provize. Všichni dohromady navštěvují drahé emitentské večírky,“ komentuje Dočekal.

Zlatou éru střídá nejistota

Výsledkem je, že i ekonomicky velmi vratké firmy stále fungují a sbírají dál peníze. „Takhle problém dál bobtná a zvyšuje potenciální budoucí ztráty,“ upozorňuje Dočekal. „Takže to zbytečně budou namísto menších desítek nebo nižších stovek milionů korun vyšší desítky a vyšší stovky milionů.“  

Oba experti připomínají, že získat nový kapitál a zacelit s jeho pomocí díry ve financování je aktuálně podstatně obtížnější než dříve. „V roce 2020 až 2021 měl průměrný dluhopisový kupon nějakých 8,5 procenta. Což při úrocích v ekonomice kolem jednoho procenta dávalo 7,5 procenta ,nadvýnosu‘, což bylo dosti lákavé. A český národ spořivců, kteří měli na kontech půl či jedno procento úroku, na to rád naskočil,“ popisuje Topinka.

Současné emise dluhopisů nabízejí v průměru mezi devíti až deseti procenty. Jenže úrokovou sazbu ČNB už dlouho drží na sedmi procentech, zatímco úroky na spořicích účtech přesahují i šest procent. Výhodnost firemních dluhopisů tak oproti předchozím létům výrazně klesla, a naopak vzrostla rizikovost. 

Firemní dluhopisy nemají u českých investorů zrovna nejlepší pověst. Jen desítka největších průšvihů v posledních několika letech je připravila o zhruba dvacet miliard korun. O spoustě případů se navíc ani příliš neví, podlimitní emise do milionu eur byly a jsou prakticky neviditelné. Mnohé velké dluhopisové krachy, jaké postihly třeba finanční skupiny Arca, Helske, C2H podnikatele Michala Mičky nebo Premiot, ještě zdaleka nejsou uzavřeny a mnozí investoři se tak svých peněz nejspíš nikdy nedočkají.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!