ANO a lidovci chtějí co nejdříve svolat Bezpečnostní radu státu | E15.cz

ANO a lidovci chtějí co nejdříve svolat Bezpečnostní radu státu

ANO a lidovci chtějí co nejdříve svolat Bezpečnostní radu státu
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vládní koaliční strany KDU-ČSL a hnutí ANO požadují co nejdříve svolání Bezpečnostní rady státu kvůli situaci kolem policie. Měla být ve středu, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ji ale o měsíc odložil, uvedla Česká televize.

„Já tomu nerozumím. My jako KDU-ČSL budeme trvat na tom, aby jednání Bezpečnostní rady státu bylo co nejdříve, ideálně ještě tento týden,“ řekl ČT první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Situace je podle něj aktuální a akutní.

Také podle předsedy hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše by se rada měla sejít co nejdříve. „Má smysl co nejdřív svolat bezpečnostní radu. Situace kolem PČR (Policie České republiky) a ÚOOZ je hrozba. I pro důvěru občanů,“ uvedl Babiš na twitteru. Uvedl také, že premiér Bezpečnostní radu státu odložil z 22. června na 20. července.

Válka policajtů v politické režii. Další státní převrat?

Napětí v policejních složkách vyvolala chystaná reorganizace. Její odpůrci tvrdí, že cílem je rozprášit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Vedoucí ostravské expozitury Jiří Komárek ČT řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z "brutálního úniku informací" při objasňování hospodářské trestné činnosti a chce předložit důkazy o tom, že reorganizací měl být rozprášen ÚOOZ.

Tuhý to odmítl a postup expozitury pokládá za „nebývalý a účelový nátlak“ odcházejícího šéfa ÚOOZ Robert Šlachty a jeho příznivců. Šlachta chce o možném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí informovat sněmovní bezpečnostní výbor.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!