Důchodovou reformu už tato vláda asi nestihne, řekl Babiš | e15.cz

Babiš: Důchodovou reformu už tato vláda asi nestihne

Premiér Andrej Babiš (ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: ČTK / Vít Šimánek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Při sněmovních interpelacích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Důležité ale podle premiéra je, že kabinet důchody zvyšuje.

„Udělat důchodovou reformu, že se vyřeší výdaje, umí každý. Akorát příjmy jsou problém,“ poznamenal Babiš. „Máme rok do voleb, tak se obávám, že to nezvládneme,“ uvedl. Premiér ale zdůraznil, že to neznamená, že peníze na penze nebudou.

Poslankyně Lucie Šafránková (SPD), se ve svém dotazu na důchodovou reformu odvolávala na vládní programové prohlášení i na údaje Národní rozpočtové rady o dlouhodobé neudržitelnosti penzijního systému. Babiš označil radu za politickou, stává se podle něho nástrojem opozice. Její předsedkyni Evu Zamrazilovou premiér spojil s ODS.

Národní rozpočtová rada se proti Babišovým výrokům ohradila. „Od začátku jsme nezávislým odborným orgánem, jak nám ukládá zákon, a zůstaneme jím i nadále, ať už bude ve vládě/opozici kdokoli,“ uvedla na svém twitterovém účtu.

Důchodovou reformou se i v tomto volebním období zabývá zvláštní komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. Babiš k tomu podotkl, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) možná překvapí, ale není to jisté.

Kabinet ANO a ČSSD ve svém prohlášení uvádí, že chce důchodovou reformu, a to „konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí“. Podstatou by mělo být oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení vztahů mezi tímto účtem a rozpočtem státu, případně dalšími zdroji příjmů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery