Babiš má novináři Šafrovi zaplatit 50 tisíc. Omlouvat se ale nemusí, rozhodl soud | E15.cz

Babiš má novináři Šafrovi zaplatit 50 tisíc. Omlouvat se ale nemusí, rozhodl soud

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Okresní soud vynesl rozsudek už podruhé. Proti původnímu verdiktu se odvolali šéf ANO Andrej Babiš i šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr, jenž v žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100 tisíc korun korun a omluvu.

Za urážlivé výroky na adresu šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra má ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zaplatit Šafrovi 50 tisíc korun. Omlouvat se mu na půdě Poslanecké sněmovny nemusí. Rozhodl o tom Okresní soud pro Prahu-západ. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Soudkyně Simona Kačerová při zdůvodnění rozsudku uvedla, že v novém řízení byly doplněny důkazy na základě pokynů odvolacího soudu, které žádné velké změny nepřinesly. Novinář chce po Babišovi odškodnění, protože jej ministr financí opakovaně a veřejně označil za "psychopata" a "parchanta".

Podle soudkyně je potřeba každý z výroků posuzovat zvlášť. Slovo psychopat bylo vysloveno v rámci sebeobrany a politické diskuze. "Je možné ho akceptovat jako projev kritiky a svobodný projev žalovaného," podotkla Kačerová. Slovo parchant naopak soudkyně považuje za urážku, která měla dehonestovat žalobce a mohla poškodit jeho čest.

Šafr v žalobě požadoval také omluvu, kterou měl Babiš přednést v dolní komoře parlamentu. Soud to zamítl kvůli tomu, že sněmovna nebyla místem, kde urážky padly.

Šafr podal žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. Nelíbí se mu, že Babiš směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení.

Soud rozhodl už podruhé. Proti původnímu verdiktu se odvolali oba aktéři, Šafr v žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100 tisíc korun a omluvu. Původní verdikt zrušil odvolací soud.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.