Babiš: Schodek rozpočtu by letos mohl klesnout na 90 miliard | E15.cz

Babiš: Schodek rozpočtu by letos mohl klesnout na 90 miliard

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schodek státního rozpočtu by letos měl být zhruba 90 miliard korun, prohlásil ministr financí Andrej Babiš. Schválený rozpočet přitom počítá s deficitem 112 miliard korun.

Ke konci července skončil rozpočet v přebytku 4,5 miliardy korun, k dnešnímu dni je ovšem podle Babiše již ve schodku zhruba 7,5 miliardy korun.

„Podařilo se nám zatím letos vybrat o 25 miliard více na daních. Rozpočet byl přebytkový, ke včerejšku (středě) je ale asi 7,5 miliardy deficit. Ten celkový deficit bude nižší, než bylo plánováno a může skončit na úrovni 90 miliard korun,“ uvedl Babiš. Ještě počátkem července Babiš řekl, že odhaduje schodek rozpočtu zhruba 100 miliard korun.

Hospodaření státu skončilo lépe i v loňském roce. Schodek rozpočtu byl naplánován na 100 miliard a nakonec skončil v mínusu 81,3 miliardy korun.

Babiš chce sto miliard i příští rok

K přípravě rozpočtu na příští rok Babiš uvedl, že by rád zachoval naplánovaný schodek 100 miliard korun, i když požadavky na navýšení výdajů se blíží 60 miliardám korun. Rozpočet by vláda měla začít projednávat v září a na konci měsíce jej schválit.

Premiér Bohuslav Sobotka ocenil středeční dohodu o služebním zákonu, která podle něj odblokovala zářijové jednání Poslanecké sněmovny. „Budeme tak schopni prosadit návrhy daní, které souvisí s přípravou státního rozpočtu,“ uvedl. Především jde o novelu zákona o DPH, která zavádí sníženou desetiprocentní sazbu na kojeneckou výživu a léky.

Pokles daně u potravin

DPH by přitom podle premiéra mohla klesnout i od roku 2016, minimálně u potravin. Snížení by následovalo po plánovaném zavedení elektronické evidence tržeb, které chystá ministerstvo financí. „Další změny DPH se musí dotknout nějakým způsobem potravin. Tam se to nyní nepodařilo. Máme přitom zdaleka nejvyšší sazby na potraviny mezi okolními zeměmi,“ uvedl premiér. Babiš zároveň upozornil, že není ovšem optimální zavádět třetí sazbu DPH.

Sobotka při své bilanční návštěvě práci ministerstva financí za půlroční působení Babiše ocenil. „Dnes jsme s panem ministrem vysloveně nenašli konfliktní téma. Jsem s fungováním pana ministra spokojen,“ uvedl premiér.

Opozice se potlesku Sobotky nediví

Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka ale Babiš od nástupu na ministerstvo zvyšuje daňové zatížení, omezuje výdajové paušály živnostníkům a navyšuje dotace státním firmám.

„Není divu, že mu dnes premiér Sobotka zatleskal a poděkoval za práci. Jeho politika není od té sociálnědemokratické k rozeznání,“ komentoval dnešní návštěvu premiéra na ministerstvu financí Skopeček. Zároveň se podle něj Babiš více než o strukturu rozpočtu stará o dosazování svých lidí do vedení státních podniků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video