Bez ohledu na cenu. Čtvrtina Čechů nakupuje dárky na poslední chvíli

Čtvrtina českých domácností nakupuje dárky pro své blízké těsně před Vánocemi

Čtvrtina českých domácností nakupuje dárky pro své blízké těsně před Vánocemi Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Praha 9. prosince (ČTK) - Čtvrtina českých domácností nakupuje dárky pro své blízké těsně před Vánocemi, ať už ve slevách, nebo bez ohledu na cenu. Nejvíce Čechů, 44 procent, nakupuje vánoční dárky jeden až tři měsíce předem a čeká přitom na výhodné cenové nabídky. Dalších 15 procent rodin má dárky také nakoupené s velkým předstihem, ale na cenu se příliš neohlíží. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek, mezi tisícovkou respondentů.

Včasné nákupy vánočních dárků s ohledem na nízké ceny obstarávají především ženy, 51 procent z nich má nakupeno až tři měsíce předem. Stejně zodpovědně přistupuje k nákupu dárků jen 37 procent mužů.

Muži naopak častěji než ženy nakupují dárky bez ohledu na ceny, ať již se jedná o nákupy jeden až tři měsíce předem, nebo o nákupy na poslední chvíli. Podobný podíl žen a mužů nakupuje dárky sice také těsně před Vánocemi, ale zásadně ve slevách. Tímto způsobem nakupují dárky především lidé ve věku 35 až 44 let.

"Podle našeho průzkumu si devět procent Čechů v rámci rodiny žádné vánoční dárky nedává a oceňuje spíše společně strávený čas. Skoro každý dvacátý respondent uvádí, že na nákup vánočních nemá finance. V obou případech jde spíše o muže než ženy, spíše ve vyšším věku. Přibližně dvě procenta Čechů darují svým blízkým vlastnoručně vyrobené dárky,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

S větším předstihem a s ohledem na cenu pořizují vánoční dárky především domácnosti s více dětmi, stejně jako rodiče na mateřské či rodičovské dovolené, nezaměstnaní a studenti. Brzy a za dobrou cenu chtějí mít nakupeno také Češi pracující ve školství, vědě, výzkumu a kultuře, stejně jako zaměstnanci ve státní správě a sociálních službách.

"Přestože většina Čechů ví, že půjčky na Vánoce nejsou dobrý nápad, stále je tu část českých domácností, které vánoční výdaje neplánují s předstihem a využijí často rychlé půjčky za nevýhodných podmínek, protože se v nich neorientují,“ doplnila Palendalová.

Vlastnoručně vytvářejí dárky především lidé pracující ve školství, zatímco peněz na vánoční dárky se nedostává zejména zaměstnancům v oboru zemědělství. Bez dárků slaví Vánoce hlavně Češi zaměstnaní v armádě a bezpečnostních složkách.