Bez práce budou statisíce lidí, odhadují odbory | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bez práce budou statisíce lidí, odhadují odbory

Pavel Otto

Pavel Otto

Česká ekonomika se kvůli pandemii koronaviru může propadnout až o osm procent, bez práce bude kolem 400 tisíc lidí. V rozhovoru pro deník E15 to řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s odkazem na analýzy odborové centrály.

Odboráři vítají, že trh práce je až na výjimky, jako je cestovní ruch, zatím stabilizovaný. Masové propouštění zaměstnanců, které se očekávalo na přelomu března a dubna, nenastalo. „Naše odhady ale stále platí. I když vláda určité uvolnění restrikcí schválila, neznamená to, že se k nim nemůže vrátit,“ uvedl Středula a dodal, že bude důležité, nakolik se situace kolem koronaviru skutečně uklidní.

„Česko je navíc otevřená ekonomika, takže záleží také na rozvolňování omezujících opatření v jiných zemích. Určitě si to nepřeji, ale například v Německu mohou být automobilky zavřeny déle. Pak by se odhadovaný počet čtyř set tisíc nezaměstnaných mohl zvýšit,“ dodal.

Pozitivní je, že s výjimkou agenturních pracovníků včetně cizinců firmy hromadně nepropouštějí kmenové zaměstnance. „Avíza, že to hrozí, jsme měli. Naštěstí vláda nastartovala kurzarbeit, byť až na úplném konci března,“ podotkl Středula.

Žádost o kurzarbeit: Jak zažádat o pomoc od státu?

Že se trh práce aktuálně prudce nemění, plyne i z průzkumu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů napříč firmami různých velikostí a zaměření. Až 46 procent subjektů s více než 250 zaměstnanci uvádí, že se jim pracovní síly stále nedostává – nejčastěji v dopravě a zemědělství. Přibližně 54 procent malých a středních podnikatelů se obává zhoršení platební morálky ze strany odběratelů, u bank však zpřísnění úvěrových podmínek neočekávají.

„Zaměstnavatelé potvrzují, že v chování bank výrazné změny kvůli koronaviru nezaznamenávají,“ potvrdil Jan Wiesner z konfederace. Připomněl, že právě malé firmy nedisponují dostatečným objemem rezerv a mívají problémy při zpoždění plateb nebo snížení objemu výroby.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!