Brady převzal od Sobotky pamětní medaili Karla Kramáře za obhajobu lidských práv | e15.cz

Brady převzal od Sobotky pamětní medaili Karla Kramáře za obhajobu lidských práv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pamětník holokaustu Jiří Brady dnes převzal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pamětní medaili Karla Kramáře. Předseda vlády mu ji předal v Kramářově vile, aby ocenil jeho celoživotní úsilí o obranu lidských práv a svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Jde o jedno z řady ocenění, která Brady obdržel poté, co se objevily informace, že byl údajně vyškrtnut ze seznamu osob, které obdrží 28. října státní vyznamenání. Pamětním listem ho ocenil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Bradyho příbuzný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho vyškrtne ze seznamu vyznamenaných, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s tibetským duchovním přesto setkal, Brady se pak na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tuto spojitost popírá. Oslavy svátku na Hradě se kvůli případu nezúčastní řada politiků.

"Mé rozhodnutí symbolicky ocenit pana Bradyho je poděkováním za celoživotní úsilí a odvahu, s kterou brání lidská práva a pracuje na rozvoji humanity a demokratických principů," uvedl během slavnostního předávání medaile v Kramářově vile Sobotka. Jsem přesvědčený, že naše společnost si musí vážit občanů s podobným osudem a životním příběhem, dodal.

Brady po převzetí medaile připomněl, že ocenění dostal již v Kanadě, od královny Alžběty či od německého prezidenta. "Ale dostat to doma, to je něco zase úplně jiného, přece jenom nikdy jsem to nečekal. Musím vám říct, že to přijetí, které tady mám, jsem si nikdy nedovedl představit. Jsem za to hrozně rád," uvedl.

Sobotka v minulých dnech označil za nešťastné, že Brady nedostane vyznamenání na Hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly. "Je nešťastné rozdělovat společnost na příběhu člověka, o jehož zásluhách není pochyb. Je nešťastné dělit společnost v den státního svátku, který by měl občany spojovat. Chtěl bych proto i tímto okamžikem navrátit nadcházejícímu státnímu svátku jeho odpovídající důstojnost," řekl dnes Sobotka.

Následně předal Bradymu medaili Karla Kramáře, jejíž udělování za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka přísluší českému premiérovi. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním předsedovi československé vlády. 

Bradyho po jeho víkendovém příletu do Česka ocenila řada institucí. Převzal již například Klíč od obce pražské na Staroměstské radnici od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) či cenu Prix Irene Židovské obce Praha. Dnes dopoledne ho plánuje na slavnostním shromáždění ocenit i Poslanecká sněmovna.

Rodák z Nového Města na Moravě Brady prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde se mimo jiné významně angažoval v pomoci krajanům. Přednášel po celém světě a vydával svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holokaustu.

Brady dostal i sněmovní pamětní medaili při slavnostním shromáždění dolní komory od jejího předsedy Jana Hamáčka (ČSSD). Sněmovna ocenila osmaosmdesátiletého Bradyho za jeho celoživotní postoje a neúnavný boj za lidská práva. 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video