Češi utrácejí, ale růst ekonomiky přesto slábne | E15.cz

Češi utrácejí, ale růst ekonomiky přesto slábne

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně v průměru o 2,1 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu by měl také zpomalit na 0,5 procenta. 

Vyplývá to z odhadů oslovených analytiků. Tahounem růstu podle ekonomů zůstane spotřeba domácností. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí 2016 v úterý 15. listopadu.

Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla meziročně o 2,6 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,9 procenta.

"Dynamika HDP ve třetím čtvrtletí po nečekaně dobrém výsledku ve druhém čtvrtletí zpomalila. Domácí spotřeba se znovu postaví do role tahouna růstu," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

"Třetí čtvrtletí v sobě zahrnuje jak velmi ´špatný´ červenec tak velmi ´dobrý´ srpen. Nicméně spotřeba domácností, hlavní tahoun české ekonomiky v letošním roce, pravděpodobně pokračovala ve stabilním a solidním růstu," uvedla i analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že meziroční růst HDP ve třetím čtvrtletí by měl být nejnižší v letošním roce. "Na meziroční růst bude působit vysoká srovnávací základna z minulého roku, kdy akcelerovala investiční aktivita díky dočerpávání EU fondů," uvedl.

Pesimističtější odhad představil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle kterého růst HDP ve třetím čtvrtletí stoupl 0,1 procenta mezičtvrtletně a o 1,7 procenta meziročně. "Ke slabému výsledku posledního období zřejmě částečně přispěla odstávka v automobilovém průmyslu na začátku léta, jíž předcházela červnová výroba do zásoby.

Tento mimořádný faktor se již nezopakuje, takže se ve čtvrtém čtvrtletí tempo růstu ekonomiky opět zvýší nad meziroční dvě procenta," uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video