Nakažených koronavirem je v Česku již 64 | E15.cz

Česko má již 64 nakažených koronavirem, za úterý přibylo 25 případů

Dezinfekce Stavovského divadla. Premiéra hry Vincenta Macaigna v režii Jana Mikuláška, která byla plánovaná na 12. března 2020 byla kvůli šíření koronaviru zrušena. (10.3.2020)
Dezinfekce Stavovského divadla. Premiéra hry Vincenta Macaigna v režii Jana Mikuláška, která byla plánovaná na 12. března 2020 byla kvůli šíření koronaviru zrušena. (10.3.2020)
• 
ZDROJ: ČTK/Roman Vondrouš

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lidí s nákazou novým typem koronaviru v České republice je nově 64, během nočního testování se objevil další případ, řekl v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za úterý přibylo 25 nových případů. První potvrzený případ mají Vysočina a Plzeňský kraj. Nejvíc pacientů je v Praze, Ústeckém a Středočeském kraji, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

„Jedná se o tři první případy z Olomouckého kraje, jeden první případ z Vysočiny a jeden první případ z Pardubického kraje. Dalších šest případů je ze Středočeského kraje, 11 případů z hlavního města Prahy, další dva případy z Královéhradeckého kraje a jeden případ z Ústeckého kraje,“ uvedlo ministerstvo k úterním případům v noci na dnešek. Mimo Vysočinu ohlásily ostatní zmíněné kraje první případ už dříve nebo během úterka.

Nejvíce nakažených má nyní Praha s 34 případy. Následuje Ústecký kraj s 12 infikovanými a Středočeský kraj s osmi případy.

Na Vysočině testy nákazu potvrdily u muže ročníku 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii. Poslední dva v úterý potvrzené případy jsou z Královéhradeckého kraje, jde o dvě ženy po návratu z italské Val Gardeny.

Z Itálie z oblasti Trentino-Alto Adige přijela žena, která je novým případem v Ústeckém kraji, a vrátili se odsud také muž a žena ročníku 1959 z Olomouckého kraje. Třetím nakaženým v Olomouckém kraji je občan Japonska ročníku 1965, který přicestoval do Česka z Bavorska. Pacient v Pardubickém kraji je muž ročníku 1950, který se vrátil z rakouského Bad Gasteinu.

Ze šesti úterních případů ve Středočeském kraji pět lidí tvořilo skupinu, která byla na dovolené v italské oblasti Trentino (Tridentsko). „Laboratorní testy na koronavirus si skupina hradila ze svého a potvrdilo se, že byli všichni nakaženi od 10. potvrzeného případu v ČR, muže české národnosti, který se také vracel z Trentina,“ uvedlo ministerstvo. Ze středních Čech je také žena ročníku 1959, která byla v kontaktu s nakaženým z Ústeckého kraje, který přijel z italského Veneta (Benátska).

V Praze testy za úterý potvrdily nákazu u 11 nových případů. Osm z nich se zřejmě nakazilo v Česku. „Mezi ty, kteří nemají cestovatelskou anamnézu, patří dva občané americké národnosti, ročník 1986 a 1985, kteří se nakazili v hlavním městě,“ napsalo ministerstvo. Byli v kontaktu se ženou z Ústeckého kraje, která se vrátila z Itálie, stejně jako další tři v hlavním městě nově potvrzení nakažení.

„Bez cestovatelské anamnézy je také žena, ročník 1959, která se nakazila v Praze, stejně tak i další dvě ženy z Prahy,“ uvedlo ministerstvo. Tři zbylé úterní nové případy v hlavním městě mají vazby na Itálii.

První případy nákazy koronavirem byly v Česku potvrzeny 1. března. Testováno podle údajů z úterního rána bylo téměř 1200 lidí.

Kvůli šíření nemoci ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo řadu mimořádných opatření. Ode dneška jsou zavřené základní, střední a vysoké školy, od úterního večera jsou zakázané akce s více než 100 účastníky. Už dřív ministerstvo nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie pro české občany a cizince s trvalým a přechodným pobytem v ČR, na hranicích v pondělí začaly namátkové kontroly s měřením teploty. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video