Nakažených koronavirem je v Česku již 64 | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Česko má již 64 nakažených koronavirem, za úterý přibylo 25 případů

Česko má již 64 nakažených koronavirem, za úterý přibylo 25 případů
Dezinfekce Stavovského divadla. Premiéra hry Vincenta Macaigna v režii Jana Mikuláška, která byla plánovaná na 12. března 2020 byla kvůli šíření koronaviru zrušena. (10.3.2020)
• 
ZDROJ: ČTK/Roman Vondrouš

ČTK, bru

Lidí s nákazou novým typem koronaviru v České republice je nově 64, během nočního testování se objevil další případ, řekl v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za úterý přibylo 25 nových případů. První potvrzený případ mají Vysočina a Plzeňský kraj. Nejvíc pacientů je v Praze, Ústeckém a Středočeském kraji, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

„Jedná se o tři první případy z Olomouckého kraje, jeden první případ z Vysočiny a jeden první případ z Pardubického kraje. Dalších šest případů je ze Středočeského kraje, 11 případů z hlavního města Prahy, další dva případy z Královéhradeckého kraje a jeden případ z Ústeckého kraje,“ uvedlo ministerstvo k úterním případům v noci na dnešek. Mimo Vysočinu ohlásily ostatní zmíněné kraje první případ už dříve nebo během úterka.

Nejvíce nakažených má nyní Praha s 34 případy. Následuje Ústecký kraj s 12 infikovanými a Středočeský kraj s osmi případy.

Na Vysočině testy nákazu potvrdily u muže ročníku 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii. Poslední dva v úterý potvrzené případy jsou z Královéhradeckého kraje, jde o dvě ženy po návratu z italské Val Gardeny.

Stát kvůli koronaviru zruší výuku na školách, zakáže i větší akce

Z Itálie z oblasti Trentino-Alto Adige přijela žena, která je novým případem v Ústeckém kraji, a vrátili se odsud také muž a žena ročníku 1959 z Olomouckého kraje. Třetím nakaženým v Olomouckém kraji je občan Japonska ročníku 1965, který přicestoval do Česka z Bavorska. Pacient v Pardubickém kraji je muž ročníku 1950, který se vrátil z rakouského Bad Gasteinu.

Ze šesti úterních případů ve Středočeském kraji pět lidí tvořilo skupinu, která byla na dovolené v italské oblasti Trentino (Tridentsko). „Laboratorní testy na koronavirus si skupina hradila ze svého a potvrdilo se, že byli všichni nakaženi od 10. potvrzeného případu v ČR, muže české národnosti, který se také vracel z Trentina,“ uvedlo ministerstvo. Ze středních Čech je také žena ročníku 1959, která byla v kontaktu s nakaženým z Ústeckého kraje, který přijel z italského Veneta (Benátska).

V Praze testy za úterý potvrdily nákazu u 11 nových případů. Osm z nich se zřejmě nakazilo v Česku. „Mezi ty, kteří nemají cestovatelskou anamnézu, patří dva občané americké národnosti, ročník 1986 a 1985, kteří se nakazili v hlavním městě,“ napsalo ministerstvo. Byli v kontaktu se ženou z Ústeckého kraje, která se vrátila z Itálie, stejně jako další tři v hlavním městě nově potvrzení nakažení.

„Bez cestovatelské anamnézy je také žena, ročník 1959, která se nakazila v Praze, stejně tak i další dvě ženy z Prahy,“ uvedlo ministerstvo. Tři zbylé úterní nové případy v hlavním městě mají vazby na Itálii.

Růst Česka může být letos poloviční, dopady koronaviru odezní až ve druhém pololetí

První případy nákazy koronavirem byly v Česku potvrzeny 1. března. Testováno podle údajů z úterního rána bylo téměř 1200 lidí.

Kvůli šíření nemoci ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo řadu mimořádných opatření. Ode dneška jsou zavřené základní, střední a vysoké školy, od úterního večera jsou zakázané akce s více než 100 účastníky. Už dřív ministerstvo nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie pro české občany a cizince s trvalým a přechodným pobytem v ČR, na hranicích v pondělí začaly namátkové kontroly s měřením teploty. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Ošetřovné kvůli zavřeným školám: vláda rozhodne o věkové hranici dětí pro nárok na dávku
Do kdy jsou zavřené školy? Nejspíš až do konce školního roku, uvedl Adam Vojtěch
Výsledek telesummitu: Unie zřídí kvůli koronaviru investiční fond, firmy podpoří 25 miliardami eur

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!