Česko zmlklo z úcty k Havlovi | E15.cz

Česko zmlklo z úcty k Havlovi

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Zbynek Stanislav

ČTK, sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko dnes úderem poledne utichlo. Celá republika minutou ticha uctila památku zesnulého prezidenta Václava Havla. Ve stejnou chvíli se rozezněly sirény a také zvony v kostelích. Na symbolickém místě, u sochy svatého Václava na Václavském náměstí, se sešly stovky lidí. Většina z nich zamyšleně hleděla do svíček, kterých od neděle planou u sochy tisíce. Někteří se v tiché pietě neubránili slzám. Veškerá doprava na Václavském náměstí se zastavila.

Davy lidí se u sochy scházely už před polednem. Lidé opět přinášeli květiny a zapalovali svíčky, už několik minut před polednem tiše stáli kolem záplavy svící. Po doznění sirén lidé ještě chvíli strnule mlčeli, pak začal celý dav tleskat.

Život se na chvíli zastavil i na Národní třídě. U památníku 17. listopadu, kde také hoří tisíce svíček, se shromáždily desítky lidí již několik minut před polednem. Když se rozezněly sirény a zvony z blízkých kostelů, zastavila se i většina lidí na ulici. O upřímnosti jejich piety svědčily zarudlé oči řady z nich a smutek ve tvářích i v následných minutách. Na zastávkách zůstaly stát i tramvaje, po ulicích jezdilo také výrazně méně aut.

Ve stejnou chvíli začal ve svatovítské katedrále Havlův pohřeb. Účastní se ho řada státníků a osobností z celého světa. Minuta ticha se rozhostila i v chrámu před začátkem mše. Havel zemřel v neděli v 75 letech. K pietě se dnes připojila také další města v zemi. Ve všech se také rozezněly kostelní zvony.

ilustrační foto Autor:

Brno

Trhy na náměstí Svobody v Brně se dnes v poledne na několik chvil zastavily. U mariánského morového sloupu hořely stovky svící, ležely květiny a Havlovy fotografie. Pietu držely na náměstí stovky lidí. Na minutu zcela ztichly a bylo slyšet jen zvony okolních chrámů.

K minutě ticha vyzval přítomné ještě před odbíjením zvonů muž z pódia, kde se v tu dobu nekonal žádný jiný program. Lidé to respektovali. Už předtím mnozí v tichu stáli u morového sloupu, nosili k němu svíce a zapalovali je. Přicházeli především mladší lidé.

K pietě se nepřipojil dopravní podnik. Po dobu chvíle ticha ztichlým prostranstvím projely dvě tramvaje. Pietní akce na Havlovu památku uspořádaly dnes i radnice ve Znojmě a vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka. Zdeňka Adlerová z knihovny zvala všechny ty, kteří v roce 1989 navštěvovali protitotalitní shromáždění na vyškovském náměstí. Zdůraznila, že setkání k Havlově poctě bude zcela apolitické bez jakýchkoliv projevů.

V Brně se k Havlově poctě uskuteční ještě v 17:00 koncert Big Bandu Gustava Broma. Dnes na něj lidi, kteří na náměstí Svobody přišli vzdát Havlovi hold, zvala z pódia šéfka Turistického informačního centra Petra Kačírková.

ilustrační foto Autor: CTK/Petr Eret

Olomouc

V centru Olomouce sleduje několik stovek lidí přímý přenos z Havlova pohřbu na velkoplošné obrazovce. „Zastavení provozu městské hromadné dopravy se obešlo bez problémů. Řidiči odstavovali na minutu vozidla především na zastávkách. Bezpečnosti provozu nebránili,“ řekla dispečerka dopravního podniku. Kvůli vyhlášenému státnímu smutku se v Olomouci neuskutečnily mnohé akce. Například Moravské divadlo se rozhodlo zrušit veškerá plánovaná dopolední představení i páteční premiéru inscenace Tarzan - král džungle. Program změnili i pořadatelé vánočních trhů.

Na bývalého prezidenta mohli lidé v Olomouci hromadně zavzpomínat už v předvečer jeho pohřbu, kdy se konala v místní katedrále svatého Václava zádušní mše. Přišlo na ni několik stovek lidí.

Jihlava

Prezident Václav Havel dal hlavně mladé generaci krásný dárek - lidé se rodí do svobody a demokracie. Během dnešní pietní akce před historickou jihlavskou radnici to mimo jiné řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Tiché vzpomínky doprovázené zvoněním z kostelních věží se na Masarykově náměstí zúčastnily stovky lidí.

Mnozí přinesli květiny a svíce, které položili pod Havlův portrét umístěný na zdi budovy. Pohyb ustal i na ploše náměstí, kde probíhají vánoční trhy.

Provoz městské hromadné dopravy se v Jihlavě nezastavil. Vedení Dopravního podniku nic neorganizovalo, ale ponechalo případné přerušení jízdy na rozhodnutí jednotlivých řidičů. „Bylo by asi problematické zastavit uprostřed křižovatky, ale pokud bude vůz právě na zastávce, mohli řidiči podle svého uvážení provoz přerušit,“ řekl ředitel Dopravního podniku Josef Vilím.

Přímý přenos pohřbu prvního českého prezidenta mohli sledovat lidé v pelhřimovském městském kině Vesmír. Ostatní větší města na Vysočině organizované akce k pohřbu Václava Havla nepořádala.

Autor: ČTK, sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video