Demonstranti zastavili pražský průvod příznivců prezidenta Zemana | E15.cz

Demonstranti zastavili pražský průvod příznivců prezidenta Zemana

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prahou během oslav výročí 17. listopadu 1989 prošel průvod sympatizantů prezidenta Miloše Zemana a krajní pravice. Pochodu z Letné na Betlémské náměstí se pokusili zabránit jejich odpůrci, kteří se jim postavili na Palachově náměstí u filozofické fakulty. Oba tábory oddělili policejní těžkooděnci se psy. Na obou stranách byly asi dvě stovky stovky lidí. Nakonec prozemanovsky orientovaní demonstranti prošli pod dohledem policie vedlejšími ulicemi až do cíle svého pochodu.

Odpůrci pochodu a příznivci krajní levice se nejprve pokusili zablokovat Mánesův most, asi 30 lidí si sedlo na vozovku, další stáli na okolních chodnících. Policisté průvod příznivců Zemana provedli až na Palachovo náměstí. Účastníci pochodu měli české vlajky, transparenty s nápisy "Ať žije Zeman" či přeškrtnuté vlajky Evropské unie

Odpůrci průvodu z Letné následně zablokovali ulici Široká a křičeli "Ani metr židovským městem". Policie průvod odklonila přes Křižovnickou, kterou vzápětí odpůrci zablokovali také. Odpůrci průvodu skandovali "Vaše děti budou jako my" a "Běžte domů, spletli jste si dobu". Druhá strana hlasitě pískala a skandovala hesla "Čechy Čechům" a "Nic než národ".

Prozemanovský pochod po chvíli policie odvedla zpátky a provedla ho až na Betlémské náměstí. V Křižovnické ulici pak policisté megafonem vyzvali přítomné demonstranty, aby přestali blokovat ulici, jinak použijí donucovací prostředky. Odpůrce následně spolu s náhodnými kolemjdoucími a turisty obklíčili a nařídili jim, aby zůstali na místě.

"Policisté vůči narušitelům veřejného pořádku využili ustanovení, které nám dává oprávnění přikázat každému, aby po nezbytně nutnou dobu setrval na učeném místě, hrozí-li závažné ohrožení života nebo zdraví," zveřejnila policie později na svém webu. Uvedla také, že během akce zadrželi policisté osm osob kvůli tomu, že výzvu policistů neuposlechli.

Skupinu v Křižovnické ulici, která kromě odpůrců pochodu obsahovala i kolemjdoucí a turisty, začali policisté pouštět až po více než hodině. Při odchodu všem kontrolovali doklady a zapisovali si čísla občanských průkazů.

Účastníci prozemanovského pochodu si na Betlémském náměstí vyslechli další projevy, do kterých jim ale jeden z obyvatel okolních domů hlasitě pouštěl písně Marty Kubišové. Na závěr si demonstranti zazpívali českou hymnu a přibližně v 18:30 se rozešli.

Podívejte se na celkový průběh oslav 17. listopadu v Praze:

Průvod skandující hesla proti Miloši Zemanovi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video