Exekuce se mají zmírnit, lidem hrozí kvůli pandemii dluhová past | E15.cz

Exekuce se mají zmírnit, lidem hrozí kvůli pandemii dluhová past. Poslanci ladí návrhy změn

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zastavení marných nebo bagatelních exekucí se stokorunovými jistinami. A také ochrana spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček, kteří zneužívají pandemie koronaviru. To jsou příklady opatření, která společně ladí vládní a opoziční poslanci. Deník E15 má k dispozici předběžný návrh změn.

Změny se mají dotknout insolvenčního zákona, exekučního řádu či zákona na ochranu spotřebitele. Chystané novely mají pomoci hlavně lidem v exekucích a osobních bankrotech, samoživitelkám a seniorům, živnostníkům či lidem, kteří přijdou o práci.

„Jsou tři nejohroženější skupiny obyvatelstva. První okamžitě, druhá v brzké době a třetí, která má určité finanční rezervy, ale může přijít o zaměstnání, v dohledné době,“ řekl šéf sněmovního podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO) s tím, že předlohy by bylo nejlepší přijmout do Velikonoc. „Pomoc k nejohroženější skupině, která je v exekucích nebo bankrotech, musí směřovat co nejrychleji. Aby z toho nebyl větší problém, než je samotný koronavirus,“ dodal.

Na sadě pozměňovacích návrhů se podílejí poslanci Kateřina Valachová (ČSSD), Lukáš Kolářík (Pirátská strana), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Jan Farský (STAN).

O úpravách paragrafů je podle Nachera průběžně informováno ministerstvo spravedlnosti i premiér Andrej Babiš (ANO), což má jejich schválení urychlit. Příští týden o nich bude jednat jak sněmovní podvýbor pro exekuce, insolvence a oddlužení, tak podvýbor pro ochranu spotřebitele.

Například zastavením všech bagatelních exekucí s jistinou do 1500 korun by rázem skončilo jeden a půl milionu řízení. Rovněž by výrazně pomohlo, aby se při oddlužení podmínka úhrady méně než třiceti procent úvěru vztahovala i na ty, kteří si půjčili před 1. červnem 2019. Tedy před platností novely insolvenčního zákona, která to umožňuje. 

„Situace se kvůli pandemii změnila. Pokud dlužníci udělají maximum pro to, co se po nich může spravedlivě vyžadovat, nemuseli by splatit třicet procent,“ podotkl Nacher.

Odborník na dluhovou problematiku Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni se změnami souhlasí. „Zcela nezbytně musí být co nejdříve přijaty. Klíčové je také to, aby bylo možné pozastavit oddlužení zahájená před loňským červnem,“ připomněl.

Podle Radka Hábla z Institutu prevence a řešení předlužení by bylo dobré, kdyby byly novely rychle přijaty. „Protože pomohou mnoha lidem,“ dodal. 

Návrhy na zmírnění exekucí
– zastavení marných exekucí
– ukončení bagatelních exekucí u jistin do 1500 korun
– umožnit splacení méně než 30 procent úvěru i lidem, kteří si půjčili před 1. 6. 2019, tedy před platností novely insolvenčního zákona
– pozastavení už běžících oddlužení zahájených před 1. 6. 2019
– zrušení všech exekucí vedených na základně neplatných rozhodčích doložek u úvěrových smluv
–umožnit přednostní splácení jistiny
– zakázat smluvní úročení úvěru po jeho zesplatnění, při vymáhání by se uplatnil úrok z prodlení
– pozastavení nárůstu příslušenství (poplatky, pokuty, náhrady škod apod.) při exekučním řízení kromě zákonného úroku z prodlení
– zrušení nebo alespoň snížení stávající 21procentní DPH pro činnost exekutorů a insolvenčních správců
– zvýšení hranice dluhu k povolení dražby nemovitosti z 20 na 100 tisíc korun a snížení odměn exekutorů u dražeb
– odklad splátek bankovních úvěrů a hypoték
Návrhy pro firmy
– u podnikatelských úvěrů zakázat směnky a zastropovat sankce

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video