Exšéf Škody Bernard je hejtmanem Plzeňského kraje, na Ústecku zůstává komunista | E15.cz

Exšéf Škody Bernard je hejtmanem Plzeňského kraje, na Ústecku zůstává komunista

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pátým hejtmanem Plzeňského kraje se dnes stal jednapadesátiletý Josef Bernard z ČSSD. Hejtmanem Ústeckého kraje zůstává i pro další volební období Oldřich Bubeníček (KSČM).

Bývalého generálního ředitele plzeňské firmy Škoda Transportation, lídra ČSSD v krajských volbách, na ustavujícím zasedání volilo ve veřejném hlasování 23 z 45 zastupitelů vzešlých z říjnových voleb. V čele kraje Bernard střídá čtyřiašedesátiletého stranického kolegu Václava Šlajse, který už nekandidoval.

Bernardovo zvolení umožnilo vytvoření koalice čtyř stran, které dohromady disponují těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Na koalici bez vítěze voleb se už třetí den po volbách dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

Hejtmanem Ústeckého kraje zůstává i pro další volební období Oldřich Bubeníček (KSČM). Ve veřejné volbě dostal 28 z 55 hlasů. Koalici uzavřeli v kraji komunisté s ČSSD a koalicí SPD-SPO. V zastupitelstvu mají nadpoloviční většinu právě 28 mandátů.

Svého kandidáta na hejtmana postavilo i vítězné hnutí ANO, které skončilo stejně jako ODS v opozici. O Petru Urbánkovi se ale nakonec nehlasovalo, protože byl zvolen Bubeníček. Opozice se snažila prosadit tajnou volbu, ale neuspěla.

Hnutí ANO získalo v krajských volbách 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Ústeckému kraji dosud vládla KSČM s ČSSD.

Josef Bernard (51) - hejtman Plzeňského kraje

Datum a místo narození: 30. května 1965, Planá u Mariánských Lázní

Vzdělání: absolvoval čtyřletý učební obor s maturitou v učilišti Škody Plzeň (1983), absolvoval manažerské studium na Open University (1995) a postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze

Současné funkce: letos byl zvolen zastupitelem Plzeňského kraje, dnes byl zvolen hejtmanem kraje, je spolumajitelem společnosti Škoda Transportation, od letošního ledna zasedá v dozorčí radě firmy

Kariéra: celou profesní dráhu strávil v plzeňské Škodě, začínal jako dělník, po vojně pracoval jako provozní a později revizní technik a mistr; v 90. letech byl personálním ředitelem závodu Škoda TS (těžké strojírenství); v roce 2002 se stal personálním ředitelem holdingu, kde byl později jejím výkonným ředitelem; mimo to zastával řadu funkcí v představenstvech a dozorčích radách společností v rámci celé skupiny; generální ředitelem Škoda Transportation se stal v listopadu 2010; v roce 2012 se stal jedním z akcionářů firmy, z jejíhož čela odešel loni v lednu

Působení v politice: v listopadu 1989 spoluzakládal ve Škodě Plzeň Občanské fórum, podílel se na organizaci generální stávky, brzy ale politiku opustil; až loni se stal členem ČSSD, letos byl jejím volebním lídrem v Plzeňském kraji

Rodina: ženatý, z předchozího manželství má syny Jana a Josefa

 

Ostatní:

- Jako volebního lídra ČSSD potvrdili Josefa Bernarda členové strany v korespondenčním hlasování letos v březnu, neměl protikandidáta. Bernard poté prohlásil, že v případě volebního úspěchu dá veškeré výnosy ze svých akcií Škody Transportation na charitu a svůj podíl ve Škodovce předá do správy advokátní kanceláře.

- Za Bernardova působení v čele Škody Transportation vykazovala firma pravidelně roční zisk v řádu několika miliard korun při tržbách pohybujících se kolem 15 miliard. Jako ředitel musel řešit i některé problémy, například s tramvajemi Škoda 14T a 15T pro pražský dopravní podnik nebo arbitráž s Českými drahami kvůli zpoždění dodávky 20 lokomotiv řady 380.

- Podílel se na vzniku centra Techmania Science Center, které se specializuje na popularizaci vědy a techniky. Ve společnosti působí jako člen správní rady.

- Loni Bernard vstoupil do pomyslné krajské Dvorany slávy. Stejnojmenné ocenění uděluje každoročně hejtman lidem, kteří se narodili, dlouhodobě žijí či působí v kraji a svojí prací překračují jeho hranice a zároveň slaví významné životní jubileum.

 

Oldřich Bubeníček (63) - hejtman Ústeckého kraje

Datum a místo narození: 5. ledna 1953, Ústí nad Orlicí

Vzdělání: gymnázium v Ústí nad Orlicí

Dosavadní funkce: hejtman Ústeckého kraje (od 2012), krajský zastupitel (od 2004), zastupitel města Bílina (od 1990)

Praxe: začínal jako dělník, pracoval ve sklárně, v 70. letech v době normalizace začal dělat kariéru jako placený funkcionář komunistické strany (do KSČ vstoupil během základní vojenské služby v 21 letech), byl pracovníkem okresního výboru KSČ v Teplicích, po roce 1989, kdy většina funkcionářů totalitní KSČ o své funkce přišla, se stal předsedou okresního výboru KSČM a v placené funkci v komunistické straně tak zůstal až do roku 1995, poté pracoval jako redaktor v komunistickém deníku Haló noviny, kde působil až do roku 2008, kdy se stal uvolněným předsedou výboru krajského zastupitelstva; před čtyřmi lety byl zvolen hejtmanem, stal se prvním a dosud jediným komunistickým hejtmanem; mezi roky 1993 a 2006 byl také radním v Bílině

Členství ve straně: KSČM (od roku 1974); je předsedou ústeckého krajského výboru KSČM

Rodina: ženatý; tři děti

Zájmy: zahrádkaření, cestování, sport

Ostatní:

- V letech 2000 a 2006 neúspěšně kandidoval na senátora ve volebním obvodu Teplice, pokaždé skončil ve druhém kole.

- Po krajských volbách v roce 2008 bylo zastupitelstvo Ústeckého kraje v médiích kritizováno za to, že vytvořilo nové uvolněné, a tedy plně placené funkce, mimo jiné i pro Bubeníčka. Podle tisku byl předseda výboru, kterému začal Bubeníček v roce 2008 předsedat údajně zhruba za 58.000 korun měsíčně, v předchozím období neuvolněný s odměnou asi 8000.

- Po gymnáziu původně uvažoval o studiu na pedagogické fakultě, kvůli tehdejšímu vztahu se ale přestěhoval na sever Čech a začal pracovat ve sklárnách.

- Loni vzbudil pozornost případ Bubeníčkovy nevlastní dcery, kterou po dlouhodobých konfliktech zabil její partner Pavel Kapic, který už předtím fyzicky napadl i Bubeníčka. Muže letos v červenci poslal za ublížení na zdraví s následkem smrti ústecký krajský soud na 12 let do vězení, Kapic se ale proti výši trestu odvolal. Dítě, které Kapic se zabitou ženou měl, soud svěřil do péče manželům Bubeníčkovým.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video