Finále první přímé prezidentské volby v Česku startuje v pátek

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg Zdroj: ctk

Spolu s Václavem Havlem a Václavem Klausem patří Zeman do trojice nejvýraznějších českých polistopadových politiků, kteří nejvíce ovlivňovali dění v zemi. Patří mezi politiky, kteří nesou největší zodpovědnost za současný stav země.
Zeman byl v letech 1968-70 členem Komunistické strany Československa (KSČ), v letech 1992-2007 členem ČSSD, v letech 1993-2002 byl předsedou ČSSD, v roce 2010 byl předsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), nyní je čestným předsedou SPOZ.
Zeman po dokončení studia učil na VŠE v Praze (1969-70), poté pracoval v tělovýchovné organizaci Sportpropag (1971-84), v roce 1984 byl zaměstnancem zemědělského podniku Agrodat, kde se zabýval simulačními modely zemědělských systémů, v letech 1990-93 byl vědeckým pracovníkem Prognostického ústavu ČSAV; od 90. let aktivně působil v politice.
Do Zemanovy předvolební kampaně se zapojila jeho devatenáctiletá dcera Kateřina (na archivním snímku).
Miloš Zeman má byt v bývalé tvrzi v Novém Veselí u Žďáru nad Sázavou.  Jeho manželka s dcerou žijí v Praze.
10
Fotogalerie
Volební místnosti se znovu otevřou tento pátek, aby daly odpověď na otázku, kdo bude prvním českým prezidentem zvoleným přímo a výhradně občany. Podle jediného zveřejněného průzkumu společnosti ppm factum se přízeň těch, kteří jsou rozhodnuti přijít volit, zatím mírně kloní k Miloši Zemanovi. V televizních a rozhlasových duelech, jak soudí někteří experti, jsou však síly více vyrovnané. Tak se na části některých z nich podívejme.

Novoroční projev

Zeman: „Prezident by měl říkat dvě základní věty. Těm, kdo pro tuto společnost skutečně pracují, by měl říkat – nenechte se otrávit. A těm, kdo na této společnosti jenom parazitují, by měl říkat – neotravujte.“

Schwarzenberg: „Za prvé, prezident by měl mluvit, jen když má co říct. Jeden či dva velké projevy by měl mít. Měl by podat národu zprávu o své činnosti, o situaci republiky, o tom, jak se situace vyvíjí kolem nás. To je úkol hlavy státu.“ (Duel televize Prima, 18. 1.)

O tom, zda je důležitý původ

Zeman: „Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, vydávat na to energii. Zatímco my zemani jsme si právo, nejen v sexuální oblasti, museli vždy těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali!“

Schwarzenberg: „Mě to docela pobavilo. Připomenulo mi to léta 1947 a 1948, kdy nám bylo pořád vykládáno, že samozřejmě pocházím ze zdegenerované rodiny. Pořád nám to vtloukali do hlavy. Teď to slyším zase. Jsem zpátky v roce 47, 48, úplně jsem omládl.“ (Duel TV Prima, 18. 1.)

Průzkum - odhadované volební výsledky Miloše ZemanaPrůzkum - odhadované volební výsledky Miloše Zemana | E15

Kandidáti o tom druhém

Zeman: „Má nepochybně smysl pro humor a je to milý společník, hlavně když probíráme témata, která nerozdělují obě strany. “

Schwarzenberg: „Má jistý smysl pro humor a dělá vždycky dojem, že všemu rozumí.“ (Duel TV Prima, 18. 1.)

Pohled na Nečasovu vládu

Zeman: „Jsem levicový politik a jsem odpůrcem Nečasovy vlády. Je-li Nečasova vláda pravicová a je-li případný budoucí prezident levicový, pak bych minimálně kritizoval Nečasovu vládu za chyby, které dělá.“

Schwarzenberg: „Prezident by měl být nadstranický. Jednal bych s Nečasovou vládou stejně jako s každou jinou, která by byla ve Strakovce.“ (Český rozhlas, 16. 1.)

Přijeté eura

Schwarzenberg: „Je to naprosto neaktuální otázka, neboť naše hospodářství do roku 2017 zajisté nedosáhne stavu, kdy bychom byli schopni zažádat o přijetí. Zavázali jsme se, že euro přijmeme, a já jsem zastáncem dodržování slibů.“

Zeman: Souhlasím, že nejbližší termín je rok 2017, a je mi z toho trochu smutno, protože Slovensko již euro má. Národní měna, byť i silná, nemůže odolat mezinárodním spekulantům. Dolar a euro mezinárodním spekulantům odolat dokáže.“ (Duel ČT, 17. 1.)

Průzkum - odhadované volební výsledky Karla SchwarzenbergaPrůzkum - odhadované volební výsledky Karla Schwarzenberga | E15

Činnost prezidenta

Zeman: „Když vetujete nějaký zákon a předtím jste ve vládě a v parlamentu proti němu neřekl jediné slovo, jste alibista, jste pokrytec. Prezident má aktivně vystupovat proti jakýmkoli zákonům, pokud s nimi nesouhlasí.“

Schwarzenberg: „Případnou kritiku a výhrady vůči jednotlivým zákonům bych vyslovil vůči dotyčnému ministru, který to navrhuje, a spíše na Hradě, nikoli na zasedání vlády. Prezident musí konat v rámci svých možností, a ne se předvádět ve sněmovně nebo ve vládě.“ (Český rozhlas, 16. 1.)

Ekonomický protekcionismus

Zeman: „Všechny země, všechny státy, jež zavedly ochranná cla, na tom dlouhodobě prodělaly. Jsem zásadně proti protekcionismu.“

Schwarzenberg: „Jsem přítelem otevřené ekonomiky, což Česká republika bohudíky je. To je jediná správná cesta.“ (Duel ČT, 17. 1.)

Odhadovaná volební účast ve 2. koleOdhadovaná volební účast ve 2. kole | E15

Přímá demokracie

Zeman: „Jsem zastánce přímé demokracie po švýcarském vzoru. Jsem pro odvolatelnost poslanců, ale ne stranickými sekretariáty. Stranické sekretariáty mohou odvolat svého poslance nejen proto, že zradil jejich program, ale že ta strana jako celek zradila svůj program. Ať tedy prostřednictvím referenda v daném volebním kraji občané sami rozhodnou, jestli poslanec má, nebo nemá být odvolán.“

Schwarzenberg: „O starostech obcí, primátorech měst i hejtmanech by rozhodovali lidé v referendu. Nejsem pro to, aby se do našeho systému zaváděly švýcarské prvky, máme jinou tradici. Pro další rozšíření takzvané přímé demokracie ale nejsem. To obvykle vede k větší a větší demagogii. Jak známo, velký vynálezce a propagátor referenda byl původně Louis Napoleon, později Napoleon III., který vlastně zrušil republiku a dosadil sám sebe za císaře díky různým referendům.“ (Duel ČT, 17. 1.)