HC Sparta Praha vydělala méně. Od ztráty ji zachránila smlouva s Billou | E15.cz

Hokejové Spartě se ztenčil zisk, od ztráty ji zachránila smlouva s Billou

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Management či fanoušky hokejové Sparty trápí v poslední době hlavně nelichotivé sportovní výkony jejich klubu. To se propisuje i do hospodaření Holešovických. Za hospodářský rok trvající od předloňského srpna do loňského července klub vykázal zisk 1,1 milionu korun. O rok dříve přitom Sparta vydělala téměř devět milionů korun. 

I kvůli nízkému počtu odehraných zápasů ve vyřazovací části na domácím stadionu - Sparta vypadla hned v předkole play-off - se klubu meziročně propadly tržby, a to o více než 33 milionů korun na 217 milionů. 

„Pokles zisku je způsoben brzkým koncem sezony, a tedy výpadkem části příjmů ze vstupného na utkání. Klub zároveň přišel o část příjmů z reklamy, konkrétně o bonusy z partnerských smluv navázané na postup v play-off,“ uvedl klub ve výroční zprávě podepsané tehdejším předsedou představenstva Petrem Břízou.

Důležitý parametr zadlužení klubu se pak výrazně nezměnil. Celkové zadlužení Sparty se meziročně snížilo o 1,6 milionu na necelých 35 milionů korun. 

Spartě nepomohl ani třetí rok trvající nárůst průměrné návštěvnosti na zápas na 8708 diváků, díky čemuž stouply i průměrné tržby na utkání.

Od propadu do ztráty klub zachránila smlouva s generálním partnerem, kterým je obchodní řetězec Billa. "Zisk jsme udrželi, protože jsme se mohli opírat o partnerství se společností Billa," píše se ve zprávě. Klub také uzavřel víceletou spolupráci s hlavním partnerem, pojišťovnou Merkur.

Nejvíce klub utržil na reklamních aktivitách, částka dosáhla 104 milionů. Téměř padesát milionů klub utržil na nájemném, 25 milionů na vstupenkách a necelé čtyři miliony na přestupech hráčů. Dalších více než 38 milionů utržil klub na ostatních akcích.

Majetkové poměry v klubu se od sezony 2017/18 změnily. Letos v květnu koupila jeden z nejstarších hokejových klubů světa investiční skupina Kaprain finančníka Karla Pražáka. Získala jej právě od bývalého brankáře a zároveň manažera klubu Petra Břízy. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Břízu na pozici předsedy představenstva vystřídala právnička Barbora Snopková Haberová, která dříve působila v nejužším vedení České pošty, byla též členkou kabinetu někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten je nyní odsouzen za korupci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video