Huawei chce investovat v Česku, řekl Zeman Babišovi. V Lánech řešili i církevní restituce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Huawei chce investovat v Česku, řekl Zeman Babišovi. V Lánech řešili i církevní restituce

Huawei chce investovat v Česku, řekl Zeman Babišovi. V Lánech řešili i církevní restituce
Andrej Babiš navštívil v Lánech Miloše Zemana (28.1.2019)
• 
ZDROJ: Twitter / J. Ovčáček

ČTK

Prezident Miloš Zeman na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mluvil o plánech čínské komunikační společnosti Huawei na investice v Česku. Babiš to po setkání v Lánech řekl novinářům. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko. Babiš zopakoval své dřívější tvrzení, že by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni.

Zeman varování NÚKIB v minulosti opakovaně kritizoval, podle něj výrobky Huawei bezpečnostní riziko nepředstavují. Uváděl také, že českým firmám působícím na čínském trhu hrozí kvůli varování českého úřadu odvetná opatření. Před výrobky Huawei varovaly i některé další státy.

Babiš řekl, že ohledně Huawei není co řešit a že organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit. Zopakoval také, že by se záležitost kybernetické bezpečnosti měla řešit na celoevropské úrovni.

Babiš nabídl Hřibovi kompromis. V úřednické čtvrti v Letňanech může být i nemocnice

O společném evropském postupu mluvil dnes před jednáním vlády i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Nemá smysl vyvíjet nějaké jenom národní aktivity, celá Evropa je velmi propojená a je potřeba komunikovat s našimi partnery. Jednou z cest je vytvoření nějakého evropského testovacího centra,“ řekl novinářům.

Babiš se Zemanem diskutoval také o středeční schůzce ústavních činitelů, na které se bude jednat o otázkách zahraniční politiky. Debatovali také o zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích nebo o přípravě rozpočtu. Babiš uvedl, že prezident sdílí jeho odmítavý postoj ke zvyšování životního minima, které prosazuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Ministr Kněžínek: Zemanova nabídka pro soudce Baxu by byla trestným činem
„Bojovat za Apple Store pro naše lidi.“ Spotřebitel tam ale iPhone výhodněji nenakoupí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!