Jednodenní dálniční známka v Česku bude. Zlevní se i cestování do zahraničí

Cesta do Chorvatska 2021

Cesta do Chorvatska 2021 Zdroj: Svět motorů/Linda Šprinclová

Autem do Chorvatska 2020
2
Fotogalerie

Dálniční známka na jeden den pro Česko zatím neexistuje. To se ovšem v budoucnu změní. Jednodenní dálniční známka dorazí do Česka během pár let, a to díky evropské směrnici. V současnosti je nejlevnější desetidenní dálniční známka, která vyjde na 310 korun. 

Pro ekologická vozidla je desetidenní dálniční známka za 155 korun. Zadarmo ji mají například majitelé veteránů nebo elektromobilů a hybridů s toxicitou do 50 g CO2 na kilometr.

Dálniční známka na jeden den by teoreticky mohla vejít v platnost už v roce 2024. Evropská unie ji chce totiž zavést v každém svém členském státě. Lidem se tak bude mnohem lépe cestovat, jelikož si nebudou muset kupovat desetidenní nebo týdenní známky na pouhý přejezd země. Například přes Slovinsko nebo Rakousko.

Kdy bude jednodenní dálniční známka

Ministerstvo dopravy pracuje na zavedení této evropské směrnice. Jednoznačné datum zavedení směrnice však nelze oficiálně stanovit. Začít platit by však měla do 25. 3. 2024. Neznamená to ale, že by jednodenní dálniční známka měla být k mání od roku 2024. Podle ministra dopravy Martina Kupky je reálný rok 2026.

Kolik bude jednodenní dálniční známka stát

Směrnice také určuje cenu jednodenní dálniční známky. Ta nesmí přesáhnout devět procent z ceny roční dálniční známky. To znamená, že pokud stojí roční dálniční známka 1500 korun, bude jednodenní známka stát jen 135 korun. Pravděpodobné však je, že dálniční známky se budou v příštích letech zdražovat, uvedl několikrát Kupka. 

Po desetidenní známce je možné si zakoupit měsíční známku za 440 korun a roční, která stojí 1500 korun. Ceny dálničních známek se už několikátým rokem nemění. Očekává se však zdražení od nového roku. Řidiči si také poměrně nově mohou zakoupit dálniční známku elektronicky.

Kolik stojí elektronické dálniční známky v roce 2023 v Česku a kolik v zahraničí? Kde a jak je koupit? Kdo je získá zdarma a na koho se vztahuje eko cena? Co platí při změně SPZ ?Čtěte speciál na E15.cz:

 

Kde koupit dálniční známku

Dálniční známky je možné zakoupit na webu eDalnice. V jednoduchém formuláři stačí vyplnit SPZ, požadovaný počátek platnosti a e-mail. Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem. Stejně jako dříve využívané papírové kupony i elektronické dálniční známky jsou potom k dispozici také na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

Platnost nemusí v případě elektronických dálničních známek začínat v den nákupu, ale je možné odložit její počáteční datum až o tři měsíce. Roční známka navíc platí celý jeden rok od vybraného data.

Dopravní portál. Co bude obsahovat a co všechno půjde sledovat a vyřizovat elektronicky?

Video placeholde
• Videohub