Dálniční známka 2024: Cena, zdražení od března a jak ušetřit

Dálniční známka v roce 2024 zdraží. Ceny a platnost najdete v článku. (ilustrační foto).

Dálniční známka v roce 2024 zdraží. Ceny a platnost najdete v článku. (ilustrační foto). Zdroj: E15 Michael Tomeš

Ceník po zdražení dálniční známky od 1. března 2024
2
Fotogalerie

S papírovými kupony jsme se nadobro rozloučili a od roku 2021 už si můžeme koupit dálniční známku jen v elektronické podobě. V roce 2023 se toho u známek moc nezměnilo – zůstal stejný formát, způsob nákupu i cena. Dálniční známka však razantně zdraží od března 2024. Kolik dálniční známka stojí, kde ji koupit, kdo jezdí po dálnicích zdarma a jak řeší poplatky další státy Evropy? 

Kde a jak koupit dálniční známku?

Dálniční známky je možné zakoupit na webu eDalnice.cz. V jednoduchém formuláři stačí vyplnit SPZ, požadovaný počátek platnosti a e-mail. Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem.

Stejně jako dříve využívané papírové kupony i elektronické dálniční známky jsou potom k dispozici také na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil. Tuto možnost jistě oceníte v případě, že byste za známku raději zaplatili hotově. Další možností, kde dálniční známku koupit, jsou samoobslužné kiosky umístěné v blízkosti hraničních přechodů.

VIDEO: Dopravní portál. Co vyřídíte elektronicky?

Od roku 2023 lze koupit dálniční známku také přes web Portál dopravy, kam se zájemce přihlasí elektronickou Identitu občana, kterou lze využít například i pro vstup do portálu Moje daně nebo pro přihlášení do datové schránky.

Byli jste zvyklí kupovat dálniční známky svým blízkým jako dárek? Jejich převod do elektronické podoby nemusí být překážkou. Dálniční známku snadno koupíte nejen pro sebe, ale také pro kohokoli jiného. Potřebujete znát jen SPZ. Když navíc zadáte svůj e-mail, obdarovaný o žádné štědrovečerní překvapení nepřijde.

Cena dálniční známky v ČR do 1. března 2024

Kolik stojí česká dálniční známka? Druhy dálničních známek a jejich ceny zůstávají stejné jako v předchozím roce do 1.března 2024. Do té doby jsou v Česku nadále k dispozici jen tři typy známek: 

Typ dálniční známkyCena do 1.3. 2024
10denní310 Kč
Měsíční (30denní)440 Kč
Roční1500 Kč  

Zdražení dálniční známky od 1. března 2024

V rámci konsolidačního balíčku vláda výrazně zvýšila cenu roční dálniční známky o 800 korun. Cena se bude navíc nově valorizovat podle růstu inflace.

Celoroční kupón tak od 1.3. 2024 zdraží na 2 300 korun. Ministerstvo dopravy zavádí i jednodenní kupón za 200 korun. Naopak měsíční dálniční známka zlevníz 440 na 430 korun a desetidenní z 310 na 270 korun.

Ceník po zdražení dálniční známky od 1. března 2024Ceník po zdražení dálniční známky od 1. března 2024|Ministerstvo dopravy

Kdy končí platnost dálniční známky v ČR a jak ušetřit?

Platnost nemusí v případě elektronických dálničních známek začínat v den nákupu, ale je možné odložit její počáteční datum až o 30 dní. Roční známka navíc platí celý jeden rok od vybraného data.

Jak získat roční dálniční známku od pozdějšího data levněji? Pořízení známky vás vyjde výhodněji naposledy dne 29. února 2024, což je poslední den před plánovaným zdražením na 2 300 korun.

Je důležité si uvědomit, že od ledna 2024 můžete odložit platnost známky jen o 30 dní, nikoli o tři měsíce jako tomu bylo v roce 2023. Pokud tedy zakoupíte známku 29. února 2024 a odložíte její platnost o 30 dní, začne platit od 1. dubna 2024. S roční platností tak bude známka pokrývat období od 1. dubna 2024 do 31. března 2025 za stejnou cenu 1 500 korun, čímž ušetříte 800 korun. Mějte také na paměti, že na jedno vozidlo lze mít současně více platných dálničních známek.

Praha: Dálniční známka na Pražském okruhu

Dálnice D0, lidově označována jako vnější Pražský okruh, tvoří jakýsi vnější obchvat Prahy. Na pražský okruh je v některých úsecích nutná dálniční známka. Mezi neplacené úseky dálnice Praha patří například úsek začínající u Ruzyně a končí připojením na ulici K Barrandovu (exit 16), dalším nezpoplatněným úsekem je Satalice (exit 58) až úsek v Běchovicích. 

Co je takzvaná eko cena? Ceník pro hybridy

Stejně jako u dalších poplatků i v případě dálničních známek existuje několik výjimek a zvýhodnění. Tím prvním je takzvaná ekologická cena, která redukuje cenu dálniční známky na polovinu. V eko režimu tak za 10denní známku dnes zaplatíte 155 korun, za 30denní 220 korun a roční vás vyjde na 750 korun. Zvýhodněná cena platí pro majitele vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem, nevztahuje se ovšem na LPG pohon.

Od prvního března 2024 budou poplatky za takto zvýhodněné viněty v hodnotě 1 150 korun (roční), 210 korun (měsíční), 130 korun (10 denní) a 100 korun (denní).

Od prvního března 2024 bude dále platit snížená cena pro hybridní auta s emisemi CO2 do 50g/km. Roční známka majitele vyjde na 570 korun, měsíční na 100 korun, 10denní na 60 korun a nová jednodenní dálniční známka pouze 50 korun.

Dálniční známka zdarma - elektomobily, ZTP/P a další 

Kromě zvýhodněných cen je potom k dispozici i úplné osvobození od dálničních poplatků. Automatické osvobození od poplatků se týká následujících vozidel:

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, která mají přidělenou SPZ začínající písmeny EL. 
  • Historická vozidla se zvláštní registrační značkou.
  • Vozidla, která přepravují držitele průkazu ZTP/P – provozovatelem vozidla musí být přímo držitel průkazu nebo osoba jemu blízká.
  • Vozidla, která slouží k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze. 

Osvobození od poplatků podmíněné podáním oznámení se týká následujících vozidel:

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo na hybridní pohon, která nemají přidělenou speciální SPZ.
  • Vozidla, která jsou provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením a slouží k jejich přepravě.

Dálniční známka na den od března 2024

Pokud potřebujete využít dálniční známku jen na jediný den, zatím vás moc nepotěšíme. Jednodenní kupon bohužel k dispozici není, využít ale můžete desetidenní známku za 310 korun. Jednodenní dálniční známka bude v Česku k dispozici až od března 2024. Její cena bude 200 korun.

Co dálniční známka a změna SPZ?

Dálniční známka platí vždy jen pro jedno vozidlo a její převod na jinou SPZ není možný. Pokud ovšem měníte svou SPZ z důvodu jejího zničení nebo ztráty, můžete si zažádat o změnu platnosti elektronické známky. K dispozici je formulář, který stačí spolu s kopií dokumentu o změně SPZ doručit e-mailem, prostřednictvím datové schránky nebo poštou na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury. 

Kontroly a pokuta

Platnost elektronické dálniční známky smí kontrolovat Policie ČR a Celní správa ČR. Pro samotnou kontrolu se ovšem využívají také kamery na mýtných branách. Pokuta za jízdu bez platné známky může na místě činit až pět tisíc korun, ve správním řízení potom až 20 tisíc korun. 

Dálniční známky a poplatky v zahraničí

Na dálniční známky a další poplatky nezapomínejte ani při cestách do zahraničí.  Ceny dálničních známek pro rok 2023 v jednotlivých státech šly nahoru, v některých zemích došlo k citelnému zdražení. Jak to s poplatky vypadá (nejen) u našich sousedů?

Převodník měn: Aktuální kurzy >>>

Rakousko 

Jaké dálniční známky má Rakousko? K dispozici jsou známky s platností na deset dní, dva měsíce nebo na jeden rok, které si můžete zakoupit v elektronické i papírové podobě. Papírové známky jsou k dispozici na čerpacích stanicích a u hraničních přechodů.

Elektronické známky je možné zakoupit online, dejte si ovšem pozor na právo soukromého spotřebitele na odstoupení od smlouvy, kvůli kterému je dálniční známka platná až po 18 dnech od jejího nákupu (tato podmínka neplatí pro podnikatele, u kterých právo na odstoupení nevzniká). Kromě dálniční známky je potom zpoplatněný průjezd některými tunely.

Dálniční známka v Rakousku

Roční kupon v Rakousku aktuálně vyjde na 96,4 eur. Známka na dva měsíce 29 eur a mezi turisty oblíbená desetidenní známka 9,9 eur. V případě ročního kuponu jde o zdražení o 2,6 eura, v ostatních případech a několik desítek centů.

Ceník na příští rok a další informace najdete v článku:

Slovensko 

K dispozici jsou 10denní, 30denní a roční známky v elektronické podobě. Slovenskou dálniční známku si můžete koupit na webu eznamka, čerpacích stanicích, pobočkách pošty nebo v samoobslužných automatech u hraničních přechodů. Slovenská dálniční známka se dá v případě opomnění zakoupit například i v automatech na hraničním přechodu při jízdě z Brna na Bratislavu.

Dálniční známka na Slovensku

Roční dálniční známka na Slovensku zdražila z 50 na 60 eur. Měsíční elektronický kupon místo současných 14 vyjde na 17 eur a desetidenní známka zdražila z 10 na 12 eur. Ale pozor, pokud kupujete kupon u jiného než oficiálního prodejce dálničních známek, může se nákup kuponu ještě prodražit. 

Ceník na příští rok a další informace najdete v článku: 

Německo 

Ačkoli se už několik let hovoří o zpoplatnění dálnic, žádný nový zákon zatím nevstoupil v platnost. V Německu je mýtné za průjezd zpoplatněných komunikací vybíráno pouze za vozidla nad 7,5 tun a to prostřednictvím elektronické mýtné jednotky Toll Collect. Pro vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3,5 tun je průjezd německých dálnic i pro rok 2024 stále zdarma. Zpoplatněný je pouze průjezd tunely Herren a Warnow na severu Německa.

Polsko 

Funguje zde systém mýtného, které se vybírá jen na vybraných úsecích dálnic.

Slovinsko

Cena slovinské dálniční známky se zvýšila v průběhu roku 2023. Roční známka přijde na 117 eur. Měsíční kupon stojí 32 eur a často kritizovaná pouze sedmidenní známka stojí 16 eur. Motorkáři zaplatí za roční známku 59 euro, za 32 eur mají šestiměsíční kupon a týdenní je přijde na 8 eur.

Švýcarsko

Roční dálniční známka ve Švýcarsku stojí v roce 2024 stejně jako v roce 2023. Roční dálniční známka přijde na 40 švýcarských franků, což je mimochodem výrazně levnější cena než v Česku. Bohužel se ale nic nemění na tom, že je tento dálniční kupon jediný, který si mohou motoristé koupit. Takže pokud motoristé chtějí zemí pouze projet, musí platit celoroční sazbu. Nově si ji můžete koupit elektronicky na této adrese.

Maďarsko 

K dispozici jsou elektronické známky s platností na deset dní, měsíc nebo na rok. Maďarskou dálniční známku je možné zakoupit online, na čerpacích stanicích nebo na hraničních přechodech. Řidič běžného osobního vozidla do 3,5 tuny za roční kupon zaplatí 49 190 maďarských forintů. Měsíční známka ho vyjde na 8 900 a desetidenní na 5 500 forintů.

Chorvatsko 

Na dálnicích se vybírá mýtné v rámci  mýtných bran. Zaplatíte kartou nebo hotovostí, případně můžete zakoupit krabičku ENC určenou pro elektronické placení mýtného. V rámci ENC lze zakoupit výhodné balíčky. Nevýhodou ale je, že ENC nefunguje všude.

Bulharsko 

Na dálnicích a většině silnic první třídy jsou zapotřebí elektronické dálniční známky pro vozy do 3,5 t. Těžší vozidla platí mýtné. Bulharské dálniční známky mohou mít platnost na víkend, týden, měsíc, tři měsíce a rok. Dálniční známku můžete koupit například na stránce bg-vignette. Roční kupon vyjde na na 87 bulharských levů a víkendový na devět.

Itálie 

Většina dálnic v Itálii je v současné době zpoplatněna. Poplatky za průjezd jsou vybírány v mýtných branách a platí pro všechny řidiče motocyklů, osobních vozidel a vozidel nad 3,5 tuny. V Itálii řidiči zaplatí při průjezdu poplatek přímo úměrný uražené vzdálenosti po některých druzích komunikací, mezi které se počítá i řada tunelů. Výše dálničních poplatků v tomto státě dosahuje průměrných hodnot devět eur na 100 kilometrů.