Kalousek chce snížit DPH, ANO to nepodpoří | E15.cz

Kalousek chce snížit DPH, ANO to nepodpoří

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek předloží pozměňovací návrh připravovaného zákona o daních, který by snížil sazby DPH na úroveň před hospodářskou krizí a zrušil solidární daň. Kalousek to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předseda poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek návrh podpořit nechce, protože neodpovídá koaliční smlouvě.

Zvýšení daní zavedla vláda tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) v roce 2012 v reakci na hospodářskou krizi. Sazby DPH se zvýšily o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, zároveň vláda zavedla sedmiprocentní zdanění nadlimitních příjmů nad 48násobkem průměrné mzdy. Podle schváleného zákona měla tato opatření platit do roku 2015, současný kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale toto časové omezení zrušil.

"Vláda pana Sobotky a pana (Andreje) Babiše neudělala nic jiného, než že toto přechodné opatření zrušila, učinila to na furt, ty peníze si nechala, přestože přicházejí dobré časy, přestože zrušila druhý pilíř důchodové reformy," řekl Kalousek. "To už je několik desítek miliard, které od 1. 1. 2015 mohli dostat lidé zpátky a tahle vláda jim je sebrala," dodal.

Kalousek nyní chce ve druhém čtení zákona o daních předložit pozměňovací návrh, který by zvýšení daní zrušil, jak předpokládal původní zákon.

Faltýnek ale odmítl podporu Kalouskovu návrhu, protože není v souladu s dohodou vládních stran. "Máme nějakou koaliční smlouvu, takže předpokládám, že ne," řekl o podpoře poslanců ANO pro návrh. Obecně ale podle něj hnutí má zájem na snižování daní.

"Pokud bychom byli nejsilnější vládní strana, zajistili jsme zlepšený výběr daní, ekonomice se dařilo, tak samozřejmě naším cílem je snižovat daně jak lidem, tak firmám," řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video