Kněžínek chce více peněžitých trestů. Ulevily by přeplněným věznicím | E15.cz

Kněžínek chce více peněžitých trestů. Ulevily by přeplněným věznicím

Kněžínek chce více peněžitých trestů. Ulevily by přeplněným věznicím
Jan Kněžínek
• 
ZDROJ: Blesk:Daniel Černovský

ČTK

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se shodl s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, že by se měl v případě trestních sankcí zvýšit počet ukládaných peněžitých trestů. Snížil by se tím počet lidí ve výkonu trestu.

Nejvyšší státní zástupce Kněžínkovi představil výsledky práce zastupitelství za uplynulé období. Podle ministra hovořili o věcech, které se v oblasti státního zastupitelství chystají, tedy novela zákona o státním zastupitelství. Ministerstvo ji podle Kněžínka chce zpracovat a předložit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tématem setkání byla také problematika efektivity trestních sankcí. Poměr počtu uložených peněžitých trestů k počtu odsouzených v roce 2017 se přiblížil 15 procentům, v roce 2016 to bylo osm procent. Například v Německu je tento podíl 80 procent, v Polsku 30 až 40 procent. Podle Zemana by se v České republice také mohl zvýšit.

Rezignace Čižinského může do Sněmovny posunout Hayata Okamuru. Herman se chce soustředit na Senát

„To je další priorita, kterou máme do budoucna společnou. Chceme, aby se peněžité tresty ukládaly ve větší míře, než jsou v současné době ukládány,“ řekl Zeman.

Kněžínek uvedl, že se tím může snížit počet lidí ve výkonu trestu odnětí svobody. „Tento alternativní trest funguje na Západě poměrně dobře, u nás nefunguje úplně ideálně,“ uvedl ministr. Změnit by to měla podle něj projednávaná novela zákona.

Ministr Kněžínek vzdal nový zákon o žalobcích
Elektronické náramky pro vězně jdou do ostrého provozu. Kontrolují už třicet odsouzených

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!