Koštu by měl v čele Olomouckého kraje nahradit Okleštěk | E15.cz

Koštu by měl v čele Olomouckého kraje nahradit Okleštěk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Olomoučtí zastupitelé příští týden v pondělí projednají návrh krajské rady na odvolání olomouckého hejtmana Oto Košty (ANO), kterého by měl v čele úřadu nahradit krajský předseda ANO a poslanec Ladislav Okleštěk, řekl Okleštěk. ANO na začátku února vyzvalo Koštu k rezignaci kvůli nespokojenosti s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. S kritikou hejtmana pak přišli i jeho tři náměstci z ANO a koaliční ČSSD a ODS.

"Podali jsme ho (návrh na odvolání hejtmana Košty) formou rady. Podala to celá rada," odpověděl dnes Okleštěk na dotaz ČTK, zda ANO v pondělí na krajském zastupitelstvu předloží návrh na Koštovo odvolání. S koaliční ČSSD a ODS bylo podle Oklešťka zároveň dohodnuto, že na zastupitelstvu bude navržen na nového hejtmana.

Krajští radní minulý týden v pondělí na závěr jednání schválili usnesení, ve kterém konstatují, že nebyla zahájena reorganizace krajského úřadu, která měla být hlavní součástí chystaného programového prohlášení rady. Radní zároveň uvedli, že jim nebyla předána agenda, která dříve spadala pod bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Usnesení se týkalo bodu ohledně pondělního jednání zastupitelstva.

Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů. Zástupci ODS a ČSSD už dříve oznámili, že výměně na postu hejtmana nebudou stát v cestě.

Hejtman Košta už dříve prohlásil, že před chystaným hlasováním o návrhu na jeho odvolání mu vyjádřili podporu někteří zastupitelé napříč stranami včetně těch zvolených za ANO.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládá řízení kraje. Kritizují, že jako svého poradce zaměstnal bývalého hejtmana Rozbořila, který je vyšetřován v korupční kauze. Ke kritice hejtmana se posléze přidali i tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítá reorganizovat úřad a špatně komunikuje s kolegy. Košta už dříve řekl, že nepochybil a snahu o své odvolání přisuzuje mocenským ambicím některých lidí.

V zastupitelstvu Olomouckého kraje má po podzimních krajských volbách ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

 

Okleštěk byl 20 let starostou, od roku 2013 je poslancem

Vizitka poslance a krajského radního Ladislava Oklešťka (55), který se pravděpodobně stane novým hejtmanem Olomouckého kraje:

Datum a místo narození: 10. března 1961 v Prostějově

Vzdělání: absolvent Střední zemědělské školy ve Vyškově, nedokončil studium na Vysoké škole zemědělské v Brně

Současná funkce: člen Poslanecké sněmovny (od 2013), místopředseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj (od 2013), neuvolněný radní Olomouckého kraje

Praxe: pracoval jako technicko-hospodářský pracovník v JZD Výšovice, v roce 1991 začal podnikat v dopravě, později mimo jiné i v solární energetice; v letech 1994 až 2014 byl starostou obce Výšovice na Prostějovsku

Politická kariéra: do zastupitelstva Výšovic kandidoval od roku 1994 jako nestraník, v roce 2012 se stal členem hnutí ANO, od února 2013 je předsedou krajské organizace hnutí v Olomouckém kraji, byl také členem předsednictva hnutí; na podzim 2013 byl za ANO zvolen do Sněmovny; v krajských volbách 2016 se stal zastupitelem Olomouckého kraje a v listopadu 2016 neuvolněným radním kraje

Rodina: je ženatý a má dvě děti

Ostatní:

- Na posledním sněmu hnutí ANO v únoru 2015 neuspěl při volbě členů předsednictva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.