Kotlíkové dotace se vrací, lidé mohou znovu získat až 128 tisíc | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Kotlíkové dotace se vrací, lidé mohou znovu získat až 128 tisíc

ČTK

Lidé budou moci v takzvaných kotlíkových dotacích získat znovu až 127 500 korun na kotel na biomasu, podpora může činit až 80 procent ceny kotle. Celkem půjde na výměnu kotlů v druhé vlně dotací 3,4 miliardy korun, vyměněno by jich mělo být až 35 tisíc, oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Z podpory stát tentokrát vyjmul kotle, ve kterých se topí pouze uhlím a kombinované kotle s ruční dodávkou paliva. Podpora zůstává na kombinované kotle na uhlí a biomasu, kotle pouze na biomasu, tepelná čerpadla nebo na plynové kondenzační kotle. V kombinaci s programem Nová zelená úsporám bude podpora činit až 147 500 korun, další peníze mohou přidat kraje.

V celém programu by měly být do roku 2020 dohromady tři výzvy, stát plánuje přerozdělit celkem devět miliard korun. V první vlně dotací bylo podle Brabce zatím přijato přes 30 tisíc žádostí, schváleno bylo 24 390.

Miliardové dotace ochranu přírody v Česku nezlepšily, zjistil NKÚ

Proplaceno bylo zatím 13 682 z nich. V první dotační vlně, která byla spuštěna v létě 2015, se přerozdělovaly tři miliardy korun. Největší zájem byl o kombinované kotle, o uhelné nejmenší. Ministr dnes uvedl, že u první vlny dotací čekal lepší marketing od plynařů. V Česku je 300 tisíc nevyužívaných plynových přípojek.

Nově by peníze z programu neměly jít na tzv. "mikro" energetická opatření, tedy například na lepší zateplení střechy nebo půdních prostor. Na podobné věci však bude možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.

Nové výzvy by se měly začít vyhlašovat pro kraje od 31. března, nyní ještě dobíhají doplňkové výzvy v některých krajích z první vlny. Výzvy pro občany by se měly podle Brabce spustit nejpozději ke konci října. Očekává však, že výzvy pro lidi kraje spustí dříve.

Zákaz jízdy automobilů kvalitu ovzduší nezlepší, říká studie

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!