Kriminalita v Česku loni klesla už pátý rok v řadě

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

V Česku loni klesla kriminalita o 4,9 procenta na 192 405 trestných činů. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci policie. Snižování kriminality zaznamenali policisté pátý rok po sobě. Na poklesu se podle statistik podepsal zejména menší počet majetkových trestných činů, méně evidováno bylo i vražd a dalších násilných trestných činů.

„Největší podíl má majetková trestná činnost, která tam zasahuje zhruba 51 procenty,“ uvedl ředitel kriminální policie Michal Foit. Majetkových trestných činů policisté registrovali za loňský rok 98 670, o 9827 méně než v roce 2017. Snížil se počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů ubylo oproti předloňsku 5,5 procenta, stalo se jich 24.837.

Násilných činů zaznamenali policisté 13 553, meziročně o 119 méně. Z toho bylo 116 vražd, což byl oproti roku 2017 pokles o 30 vražd.

Objasněno bylo 105 710 skutků, což představuje 54,9 procenta případů. „Objasněnost byla z našeho pohledu nejúspěšnější ve Zlínském kraji,“ řekl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild. Celková kriminalita klesla ve všech krajích kromě Plzeňského a Libereckého.

Při trestné činnosti loni vznikly škody za zhruba 18 miliard korun, předloni to bylo 20,3 miliardy. Podle Vilda jde o třetí nejlepší výsledek za sledované období.

Policie chce do budoucna podle Vilda zlepšit nábor nových policistů, aby byl sbor stabilizován. „Nám se to celkem daří, protože nábor převyšuje odchody,“ uvedl Vild. Další prioritou je podle něj vzdělávání policistů a boj s kyberkriminalitou.

Kriminalita postupně klesá pátým rokem, naposledy se zvýšila v roce 2013 po lednové amnestii odcházejícího prezidenta Václava Klause. Tehdy vzrostla o sedm procent na více než 325.000 trestných činů, více než polovinu pachatelů tvořili recidivisté.